Напишете дума/думи за търсене

Какви изследвания са нужни, ако искате да заченете след 40?

СНИМКИ: Pexels

Факт е, че репродуктивната медицина се развива ежедневно, но и нейният капацитет не е неограничен.

С напредването на възрастта на жената се изчерпват способите за постигане и износване на успешна бременност.


И не на последно място - късната бременност се смята за рискова както по отношение на здравето на майката, така и за плода. При зачеване след определена възраст се повишават рисковете от увреждане на плода, генетични заболявания и аборти.

Всичко, казано дотук, няма за цел да ви изплаши, ако планувате бременност, а да ви подготви. Може да се окажете "в очакване" още след месец опити, но има риск пътят към родителството и да е дълъг. Първата крачка в извървяването на този път, която по-голямата част от специалистите посочват, е изследване на яйчниковия резерв. Ето какво е добре да знаете.

Овариалният или още яйчниковият резерв представлява резерв от яйцеклетки, който жената има към момента. Смята се, че при преобладаващата част от дамите отделянето на яйцеклетки се преустановява около 50-годишна възраст. С навлизането в менопауза яйчниците губят почти изцяло репродуктивната и ендокринната си функция.

Дори при все още функциониращи яйчници, с напредване на възрастта качеството на яйцеклетките се влошава, затова специалистите са на мнение, че ако не се постигне спонтанно забременяване за период от 6 месеца, е най-добре да се посети кабинет по репродуктивно здраве.

След определена възраст е важно да се определят качеството и количеството на яйцеклетките. Именно там се прави едно от най-важните заключения – моментното състояние на яйчниковия запас.

За целта се провеждат комбинация от изследвания:

Определяне на стойностите на хормона FSH, който има фоликолостимулиращо действие. Смята се, че серумни нива над 12,5 mIU/ml са индикация, че яйчниците трудно отговарят както при естествен, така и при стимулиран цикъл.


Определяне на стойностите на хормона Inhibin В. Въпросният хормон се отделя от антралните фоликули в яйчника, т.е. от фоликулите, които са с размери от 50 микрона до 2 мм. Когато серумните му нива са ниски, това е признак за напреднала репродуктивна възраст.


Определяне на стойностите на Анти-Мюлеровия хормон (АМН) – серумните нива на този хормон се използват като ориентир за определяне на яйчниковата възраст. При нива на АМН под 1.0 ng/ml се говори за намален яйчников резерв.


Извършват се още редица ултразвукови тестове, чрез които се установява броят на антралните фоликули и се уточнява средният овариален диаметър.

Важно е да се има предвид, че тези изследвания дават коректна представа за състоянието и функционирането на яйчниците. Цялостното репродуктивно здраве обаче се определя в комбинация с други изследвания.

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ