Споровете около оптималната продължителност на кърменето не са от вчера. В модерните общества, където децата могат да получат разнообразна и пълноценна храна още след първата си година, много специалисти смятат, че продължителното кърмене не е наложително.
Затова редица жени предпочитат да приключат този процес около първата или втората година, когато детето по-лесно се адаптира към промяната и след време напълно забравя за кърменето.
Въпреки това, съществува и друга гледна точка – някои родители вярват, че детето трябва само да реши кога да спре да суче, дори ако този момент настъпи на 3, 4 или дори 6 години. Интересно е, че напоследък в социалните мрежи все повече жени споделят кадри, в които кърмят децата си на възраст, когато повечето вече ходят на училище. Според тях, щом едно дете търси майчиното мляко, значи организмът му го изисква – независимо дали е на 2, или 6 години.
Подобни видеа предизвикват смесени реакции. Поддръжниците на дългото кърмене го разглеждат като начин за емоционална близост и комфорт, а не толкова като източник на хранителни вещества. Критиците обаче твърдят, че след определена възраст процесът е повече въпрос на навик, отколкото на реална необходимост.
Специалистите по детско здраве, включително педиатри и стоматолози, поставят под въпрос ползите от продължителното кърмене:
След тригодишна възраст съставът на майчиното мляко вече не съдържа всички важни хранителни вещества, от които бебето първоначално се е нуждаело.
Честото сукане, особено през нощта, може да доведе до зъбни проблеми, включително кариеси и неправилна захапка, тъй като млякото съдържа захари.
Освен медицинските доводи, дългото кърмене повдига и социални въпроси. Много хора смятат, че след две години то вече не е необходимо, а понякога дори пречи на развитието на детето. В някои случаи майките, които практикуват дълготрайно кърмене, решават да не пускат децата си на детска градина, за да могат да продължат този процес, което поставя въпроса – струва ли си да жертват социализацията на детето в името на кърменето?
Някои критици виждат в това явление желание за контрол от страна на майката – като че ли тя не е готова да „пусне" детето да порасне. Според детските психолози, около 3-годишна възраст започва важен етап в развитието на самостоятелността, а на 7 години детето преживява втора психологическа криза, когато личността му започва да се формира по-осезаемо. В този контекст продължаването на кърменето може да попречи на естествения процес на отделяне от родителя.
Къде е границата?
Според биологичните норми, естественият период на кърмене при хората е между 3 и 4 години – времето, необходимо за постепенното угасване на сукателния рефлекс. Ако майката организира този процес с уважение към възрастовите особености на детето (например, избягва публичното кърмене след втората година), балансът може да бъде запазен.
Когато обаче кърменето на по-големи деца се демонстрира в социалните мрежи, това поражда друг въпрос – дали наистина става дума за детска потребност или за неосъзната нужда на самата майка да предизвика внимание и да отстоява определена идеология. Каквито и да са аргументите „за" или „против", едно е сигурно – темата ще продължи да бъде предмет на разгорещени дискусии.
СНИМКИ: Image by freepik
Коментари (0)
Вашият коментар