Интернет може да бъде чудесно средство за децата. Те могат да го използват, за да подготвят училищни доклади, да общуват с учители и други деца, както и да играят интерактивни игри.
Но достъпът до онлайн пространството също така носи рискове. Такива са неподходящо съдържание, кибертормоз и онлайн престъпници. Използвайки приложения и уебсайтове, където децата комуникират, опасни хора могат да се представят като връстници, които искат да си намерят нов приятел. Те могат да подтикнат детето да обменя лична информация - като адрес и телефонен номер, или да го насърчат да се обади, като по този начин видят телефонния му номер.
Родителите трябва да са наясно с това, което децата им виждат и чуват в интернет, с кого се срещат и какво споделят за себе си. Говорете, използвайте похвати, чрез които да ги защитите, и следете техните дейности.
Основни насоки, които да дадете на децата си, за да са в безопасност онлайн:
Никога не публикувай и не изпращай лични снимки.
Никога не разкривай лична информация - като адрес, телефонен номер или име и местоположение на училище.
Използвай само анонимно име и не споделяй пароли (освен с родители).
Никога не се съгласявай да се видиш лично с някого, без да кажеш на родител.
Никога не отговаряй на заплашителен имейл, съобщение, публикация или текст.
Винаги казвай на родител или друг доверен възрастен за всяка комуникация или разговор, който е бил страшен или нараняващ.
Основни насоки за родителски надзор:
Прекарвайте време онлайн заедно, за да научите децата си на подходящо виртуално поведение.
Дръжте компютъра в обща зона, където можете да наблюдавате и контролирате използването му. Следете всяко време, прекарано на смартфон или таблет.
Маркирайте любимите сайтове на децата за по-лесен достъп, за да не се налага да търсят дълго.
Приемете думите на детето си сериозно, ако съобщи за онлайн проблем.
Внимавайте за предупредителни знаци, които алармират, че детето може да общува с опасен човек. Те могат да включват:
Прекарване на дълги часове онлайн, особено през нощта.
Телефонни обаждания от хора, които не познавате.
Непоискани подаръци, пристигащи по пощата.
Детето ви внезапно изключва компютъра, когато влизате в стаята.
Оттегляне от семейния живот и нежелание да се обсъждат онлайн дейности.
Говорете с децата си! Поддържайте отворена линия на комуникация и се уверете, че се чувстват комфортно да се обърнат към вас, когато имат проблеми.
Интернет в тийнейджърските години
С порастването на децата става все по-трудно да се следи времето, прекарано онлайн. Те могат да носят със себе си смартфона по всяко време. Вероятно искат, а и имат нужда от малко лично пространство. Това е здравословно и нормално, тъй като те стават все по-независими от родителите си. Интернет може да осигури безопасна „виртуална“ среда за изследване на някои новооткрити свободи, ако се вземат предпазни мерки.
Говорете за сайтовете и приложенията, които тийнейджърите използват. Обсъдете опасностите от общуването с непознати и им напомнете, че хората онлайн не винаги казват истината. Обяснете, че паролите са там за защита срещу неща като кражба на самоличност. Те никога не трябва да ги споделят с никого, дори с гадже, приятелка или най-добър приятел.
Поемането на активна роля в интернет дейностите на децата ви помага да се гарантира, че те се възползват от тях, без да бъдат изложени на потенциалните опасности.
Коментари (0)
Вашият коментар