Напишете дума/думи за търсене

Помощ! Детето гризе ноктите си

Вашето дете може да гризе ноктите си по различни причини – любопитство, скука, облекчаване на стреса, навик или имитация

 Това е най-често срещаният от така наречените „нервни навици“, които включват смучене на палец, бъркане в носа, усукване или дърпане на косата и скърцане със зъби.

Порастването може да накара децата да се тревожат и голяма част от това напрежение и натиск е невидимо за родителите. Ако малчуганът си гризе ноктите умерено и не се наранява или, ако е склонен да го прави в отговор на конкретни ситуации (като тестове), това е просто неговият начин да се справи с незначителния стрес и няма за какво да се притеснявате.

По всяка вероятност детето ще спре само, но ако гризането продължи по-дълго, отколкото бихте искали, или ако това е навик, който просто не можете да приемете, има лесни начини да му помогнете да се откаже.

Обърнете внимание на тревогите му

Първоначалният ни отговор, когато детето направи нещо неприемливо, е да се опитаме да спрем поведението. Но на първо място е важно да се справите с основните причини и да помислите дали в живота му има стрес, с който трябва да се занимаете.

Ако имате представа какво може да кара детето ви да се тревожи – скорошно преместване, развод, ново училище или предстоящо събитие, положете специални усилия да му помогнете да говори за притесненията си. В никакъв случай не се ядосвайте и не наказвайте. Проявете разбиране, защото подобно на други нервни навици гризането на ноктите обикновено е несъзнателно. Ако детето ви дори не знае, че го прави, заяждането и наказването са доста безполезни стратегии. Нека не забравяме, че дори за възрастен човек е трудно да спре с този навик.

СНИМКИ: Unsplash
СНИМКИ: Unsplash

Поставете граници

„Без гризане на ноктите на масата за вечеря“ е разумно правило, с което да стартирате промяната. Най-важно е проблемът да не ескалира в разгорещен спор или да се зареди с негативни емоции. Стига детето ви да не се наранява и да не изглежда прекалено стресирано, най-добре е да поддържате ноктите му спретнато изрязани, да му напомняте да мие ръцете си често и да се опитате да насочите вниманието другаде. Ако го притиснете да спре, просто ще увеличите стреса му и рискувате да засилите проявите на вредния навик.

Освен това всяка директна намеса от ваша страна – като намазване на неприятни на вкус разтвори върху ноктите му, ще се усеща като наказание за него, независимо дали го възприемате по този начин, или не.

Колкото по-малко шум създавате около навика, толкова по-вероятно е детето да спре само, когато е готово за това

Също така е толкова по-вероятно да се чувства комфортно да ви помоли за помощ. Бъдете отзивчиви и се отдайте напълно, когато иска да спре. Първо говорете с него за дразненето и го насърчете да ви сподели как се чувства. Уверете го, че го обичате, независимо как изглеждат ноктите. Чак след това преминете към възможни решения.

Кога да се притеснявате от гризане на ноктите?

В редки случаи тежкото гризане на ноктите може да сигнализира за прекомерна тревожност. Консултирайте се с педиатъра, ако върховете на пръстите му са болезнени или кървави и има съпътстващо тревожно поведение - като чоплене на кожата или скубане на миглите или косата. Също така, ако не спи добре.

Консултирайте се, ако навикът му да гризе нокти се появи внезапно и бързо ескалира. И в двата случая може да се наложи професионално консултиране.

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ