При някои бебета никненето на зъбки може да ги накара да искат да сучат по-често, при други смучещото действие може да влоши болката.
Ако се притеснявате, че бебето ви хапе твърде много, внимателно масажирайте венците му с чист пръст, за да облекчите дискомфорта преди хранене. Ако все пак то продължава да ви причинява болка, издърпвайте внезапно гърдата си и извикайте, обикновено това е достатъчно, за да разбере, че нещо не е наред.
Зъбките обикновено никнат по двойки и следват определена последователност. Ако се появяват в по-различен ред, няма място за притеснение. Централните резци (двата долни средни зъба) обикновено се появяват около шестия месец, последвани няколко месеца по-късно от горните средни зъби.
Около два месеца след това се появяват долни и горни странични резци (околните зъби). Първите задни зъби (молари) обикновено се появяват на 12 до 14 месец. Това са най-големите зъби в устата и могат да причинят най-много дискомфорт, когато никнат.
Следват четирите кучешки зъба около 18 месец и изникването на вторите кътници около двегодишна възраст. Не забравяйте, че това са само общи насоки. Всяко дете е различно и темпото на растеж на зъбките може да се различава драстично от дете на дете.
За някои бебета храненето може да е неудобно, когато венците им са подути, докато други може да искат да ядат по-често, за да усетят противоналягане върху венците.
Как да успокоя болката при никнене на зъби?
Обикновено никненето на зъбките не причинява чак такъв голям дискомфорт на децата. Една от техниките за облекчаване на болките е да масажирате венците на бебето с чисти пръсти. Друга възможност е да охладите влажна кърпа в хладилника (може да я поставите в чиста найлонова торбичка). Релефът й ще повлияе на възпалените венци, като ги масажира приятно.
Може да изстудите и биберон или да използвате специални играчки за дъвчене. Ако бебето вече се храни с твърда храна, можете да му предложите обикновена бисквитка, но не го оставяйте без надзор, докато я дъвче.
Хомеопатията е друга алтернатива за справяне с болките от растящото зъбче. Тя е щадяща и стимулира защитните сили на организма. Продуктите, които ще изберете, трябва да са проверени, доказали се на пазара и безопасни.
Коментари (0)
Вашият коментар