При всяка двойка идва етап от тяхната връзка, когато искат да си имат дете. За съжаление обаче има случаи, когато това отнема повече време, или изобщо не се случва. Тогава двойката решава да потърси лекарска помощ, за да разбере дали има наличие на безплодие и какви могат да са причините за това.
Какво представлява безплодието?
В случай че двойка има редовни и незащитени полови отношения в рамките на година или повече, но няма наличие на бременност, то е добре да се посети лекар. На този етап за безплодието не може да се говори все още, но е индикация, че е възможно да има здравословни проблеми при мъжа и/или жената, които пречат на успешното забременяване.
Препоръчително е двойките, които се сблъскват с проблем при зачеването, да се обърнат за помощ към специалист по репродуктивно здраве, който ще извърши преглед и ще назначи необходимите изследвания, за да може да заключи какво е вашето здравословно състояние, да постави диагноза и да назначи адекватно лечение при необходимост.
Накратко, безплодието е невъзможност за забременяване по естествен път в рамките на повече от година и при установени проблеми, причиняващи това.
Безплодие при жените
Причините за безплодие при жените могат да са много. Един от факторите, които повлияват плодовитостта на жената, е нейната възраст. Както знаете, колкото повече напредва възрастта, толкова повече намалява нейната плодовитост.
Именно затова при възраст над 35 години и неуспешни опити за забременяване в рамките на 6 месеца, се препоръчва посещението на специалист и назначаването на определени изследвания.
Прегледът при специалист по репродуктивно здраве е задължителен и в случаите, когато има повече от един спонтанен аборт, тъй като причините за тези аборти може да бъдат отново свързани със здравословното състояние на жената.
Наред с напредналата възраст други причини за наличието на безплодие при жената могат да бъдат:
- физически или емоционален стрес
- рязко покачване или загуба на тегло
- липса на овулация
- нередовен менструален цикъл
- нездравословен начин на живот, включващ неправилно или нередовно хранене, тютюнопушене, употреба на алкохол и наркотици
- синдром на поликистозните яйчници
- намален яйчников резерв
- функционална хипоталамусна аменорея
- неправилна функция на хипофизната жлеза и хипоталамуса
- увреждане и запушване на маточните тръби
- увреждане на шийката на матката и на маточната шийка
- неправилно функциониране на матката
- тазово-възпалителни инфекции
- ендометриоза и други
Безплодие при мъжете
За безплодието при мъжете не се говори толкова много и често бива пренебрегнато, което може да доведе до задълбочаване на проблема. Както при жените, така и при мъжете причините за безплодие могат да бъдат много и различни.
За да се идентифицира проблемът, е необходимо да се направи анализ на спермата, при което се изследва концентрацията и подвижността на сперматозоидите. Най-честите причини за безплодието при мъжа биват:
- хормонални нарушения като прекомерно производство на пролактин, неправилно функциониране на хипофизната жлеза и хипоталамуса и други
- генетични нарушения - при тях се наблюдава малко производство на сперматозоиди, като най-често се срещат заболявания като Синдром на Клайнфелтер, микроделеция в Y-хромозомата, миотонична дистрофия и други
- варикоцеле
- травма на тестисите
- автоимунни заболявания
- диабет
- инфекции
- лечение на рак
- използване на лекарства и добавки
- нездравословен начин на живот като липса на спорт, тютюнопушене, употреба на алкохол и наркотици, липса на достатъчно сън и други
Как се лекува безплодието?
Както споделихме, преди да се заключи, че има наличие на безплодие и да се предприеме каквото и да е лечение, е необходимо да се извърши диагностика. Това включва редица изследвания и прегледи, които се различават при жената и мъжа.
Изследванията на жените включват гинекологичен и ултразвуков преглед, кръвни изследвания, при които се проверява какви са стойностите на половите хормони и тези на щитовидната жлеза, както и други показатели. Може да се извърши преглед при имунолог, както и процедури като лапароскопия, кюретаж и други.
При мъжете задължително се назначава спермограма, морфологичен анализ на сперматозоидите, ДНК фрагментация на сперматозоидите, MAR тест, тест за левкоцити в еякулат и виталност, HBA тест и микробиология. Не е изключено и изследването на някои хормони, които отговарят за здравословното състояние на мъжа.
За да се назначи лечение, се взима предвид медицинската история на мъжа и жената, тяхната възраст, здравословното състояние, както и направените изследвания. Следва да се направи консултация с лекар, при която се обсъждат възможните варианти за справяне с безплодието. Те най-често са:
- лекарства
- хирургия
- вътрематочна инсеминация
- асистирана репродуктивна технология
Имайте предвид, че самодиагностиката и самолечението не се препоръчват и могат единствено и само да влошат състоянието. Затова ви съветваме дори и при най-малките притеснения и съмнения винаги да се консултирате с лекар.