От пътя веднага във водата не е вариант за децата. Колкото и да ви се иска, а морето да ви привлича като магнит, дайте на малкото първо да отдъхне - идеалният вариант е около два часа.
Едва след това тръгнете към плажа. Най-оптималното време за къпане е от 8 до 11 часа сутрин и от 16 до 18 часа вечер, когато слънцето е силно, но не толкова активно.
В по-студен ден - температура около 20 градуса и вятър, извадете детето от водата след няколко минути. Първите бани не трябва да са много дълги. Освен това, за да предотвратите разболяване, разтривайте енергично тялото с кърпа. Подсушавайте старателно краката. Когато облечете сухи дрехи, измислете игра, която изисква тичане. По този начин ще стимулирате кръвообращението на малчугана и ще го сгреете.
Колкото по-малко е детето, толкова по-дълго трябва да го свиквате с водата. Педиатрите препоръчват за начало да напълните с морска вода малък надуваем басейн на плажа. В него водата ще е много по-топла, отколкото в морето, и вълните няма да изплашат мъника. Като втори етап може да поиграете с вълните на брега и едва когато се убедите, че не му е хладно и не се страхува, може да влезете в морето. Първото къпане трябва да е около 5 минути, второто – 10, третото – 20, като това е максимума. На ден се препоръчват три влизания в морето.
След като вече сте направили няколко бани, можете да позволите повече свобода във водата. Разбира се, при хубаво време. Това ще укрепи имунната система на детето. Тичането от водата на пясъка и обратно може да бъде много полезно за здравето на малчугана. Как? Детето минава през топлия пясък към водата, която е по-студена. След това се връща отново на топлия пясък. Това влияе върху кръвоносните съдове, които се свиват и разширяват с променящата се температура. Това „упражнение“ подобрява функционирането на кръвоносните съдове.
Има начин да затоплите морската вода! Може да изкопаете дупка в пясъка и да излеете малко вода. Можете също така да вземете надуваемо басейнче и да го напълните с морска вода. И в двата случая се затопля бързо и бебето може да стои в нея по-дълго. Не забравяйте, обаче, винаги да пазите детето от слънцето. Без значение дали ще играе в дупка, изкопана в пясъка, в басейн или директно на пясъка, винаги слагайте чадър, който да го скрива от слънчевите лъчи.
Коментари (0)
Вашият коментар