Ограничението бе оспорено във Върховния административен съд
С промени в правилника за дейността на Центъра за асистирана репродукция Министерството на здравеопазването потвърждава възрастовата граница от 43 години за жените, кандидатстващи по държавно финансираната програма за ин витро. И според сегашния правилник допустимата възраст за финансиране на ин витро опити с публични средства е до навършването на 43 години на жената към датата на подаване на заявлението в Центъра за асистирана репродукция, но тези разпоредби бяха оспорени и отменени от съда.
От здравното министерство уточняват, че към момента пределната възраст за финансиране с публични средства е предмет на оспорване във Върховния административен съд. "На този етап на съдебното производство според съда, при въвеждане на тази пределна възраст в правилника за дейността на Центъра за асистирана репродукция, не са били публикувани мотиви за съответното решение на министъра на здравеопазването, което е съществено нарушение на процедурата по издаване на правилника", посочват от ведомството, цитирани от Медиапул.
През юли Върховният административен съд отмени със свое решение разпоредбите от правилника на Центъра за асистирана репродукция, според които на жените, навършили 43 години, не се полага безплатно инвитро. Делото бе по жалбата на засегната пациентка, представлявана от адвокатите Михаил Екимджиев и Катина Бончева.
Според съда приемането на точно посочената възраст би могло да е медицински обосновано, но липсата на каквито и да било мотиви преди издаването на правилника, не дава възможност на съда да извърши контрол за законосъобразност, а на заинтересованите лица – да разберат защо министърът на здравеопазването предлага този подход.
"За да поправим този обективен пропуск, независимо от степента на неговата същественост, предлагаме настоящия проект на правилник, който запазва принципа за пределна възраст от 43 години като критерий за финансиране с публични средства, но е придружен с подробни мотиви", посочиха от МЗ.
МЗ цитира данни от международни проучвания, според които има рязък спад на успеваемостта на асистираната репродукция след 40-годишна възраст на жените.
"Известен и доказан факт в медицината е, че фертилността започва да намалява постепенно още след 30-та година, намалява по-бързо между 35-та и 40-та година, като тази при 45-годишните жени е почти нула. Основната причина за този спад е намаляването както на количеството (броя), така и на качеството на яйцеклетките. Поради тази причина, успоредно с намаляването на фертилността с напредването на възрастта, нараства и рискът от аборт, който при жените на 25 – 30 години е ~ 10% от бременностите, а при жените на 40 – 44 г. е ~ 35%. Също така нараства и рискът от хромозомни аномалии на плода, който при жени на 20 години е около 1 на 500, а при жени на 45 години е 1 на 20", се посочва в мотивите.
Представен е и опитът на други държави. В значителна част от страните горната възрастова граница за жените, които имат право на публично финансиране за дейности по асистирана репродукция е 40 години – Австрия, Германия, Испания, Естония, Португалия (40 г. за IVF и ICSI; 42 г. за изкуствено осеменяване), Словакия. По-ниска от тази възрастова граница е определена в: Швеция – 39 г. По-висока възрастова граница е определена в: Латвия – 41 г., Литва – 42 г., Хърватска – 42 г., Италия – 43 г., Люксембург – 43 г., Франция – 45 г., Кипър – 50 г., Унгария – 45 г.
"От горната информация се вижда, че само в 3 от посочените държави (Франция, Кипър и Унгария) възрастовата граница за жените е по-висока от 43 години, определена в нашето законодателство. Следователно нашата страна, сравнена с горепосочените държави, се явява с относително по-висока степен на толерантност по отношение на възрастта на жената, до която може да ползва публичен финансов ресурс за финансиране на дейности по асистирана репродукция", посочват от МЗ.
Коментари (0)
Вашият коментар