В последните години все повече зачестиха случаите на непоносимост и алергия към глутена, ето защо ще обърнем повече внимание на захранването с продукти, съдържащи го.
Преди да пристъпите към въвеждането им, трябва да сте захранили детето с безглутенови каши – оризова, царевична, просо и други. След това можете да въведете пшеничени. Хубаво е въвеждането да става плавно – между 7 и 10 дни, като е добър вариант да се предлага комбинация от безглутенова каша с добавена такава, съдържаща глутен, като постепенно се увеличава количеството на глутена. След като сте въвели храните, съдържащи глутен, е добре на детето да му бъде предлагано само едно глутеново хранене дневно.
Въвеждането на нова храна не е препоръчително поне през първата седмица от даването на глутена. Добра идея е, когато въвеждате алергизиращи храни, да си водите дневник и да записвате коя храна кога е дадена. Така по-лесно ще можете да определите алергена, ако се появи алергична реакция.
На около 10-месечна възраст може да започнете да предлагате многокомпонентни ястия. Едно такова е попарата, която традиционно се използва по нашите ширини при захранване. Попарата съдържа течна и твърда компонента, което стимулира много добре дъвкателните умения на детето. А това от своя страна има пряко отношение върху говорните му умения.
Храните, които не трябва да се предлагат до навършване на 1 година, са:
Ядки и семена- най-вече поради опасност от задавяне
Яйчен белтък, тъй като трудно се усвоява от детския организъм
Прясно краве мляко
Рибни продукти
Шоколад
Мед, защото може да е източник на бактерии, които могат да причинят ботулизъм
Силни подправки
След навършване на едногодишна възраст хранителният режим на детето трябва да се състои от 5 хранения дневно – 3 основни и 2 подкрепителни закуски. Порциите на основните хранения са около 200гр., като в същото време продължавате да предлагате около 400мл. мляко дневно. Менюто е много сходно с това на цялото семейство. Всеки ден трябва да предлагате зърнен продукт или картофи, плодове и зеленчуци, както и по един представител на високобелтъчната група – месо, яйце или риба.
Периодът на захранване носи притеснение за всеки родител, тъй като това е момент, в който могат да бъдат проявени различни реакции към въвежданите храни. Особено, ако детето има фамилна обремененост за развитие на алергия или непоносимост към една или друга храна.
Коментари (0)
Вашият коментар