Напишете дума/думи за търсене

Невероятно! Сръндак - албинос се появи в Родопите

Изключително рядък феномен се случи в Родопите. В едно от ловните стопанства високо в планината бе забелязан снежнобял сръндак албинос.

Той се е появил около местата, където се оставя храна за дивите животни през студените месеци.

На пръсти се броят хората, видели редкия бял сръндак. Сред малцината късметлии е опитният фотограф на дивата природа Цветомир Цолов, успял да заснеме албиноса отблизо.

”Бял сръндак, не само на територията на нашата страна, а и в световен мащаб, е изключително рядко да се види. Математически не може да се каже едно на милион или едно на няколко милиона. Тези снимки за мен са най-големият късмет, който съм имал в гората”, споделя той. Уникалните кадри са заснети с цената на много студ и завидно търпение.

”Сутринта температурата беше минус 9 градуса, достигайки максимум около 1 градус. Аз в укритието прекарах 8 часа и 25 минути. Без никакво отопление, само с апаратурата. Едва на шестия час понечих да стана и леко да се раздвижа вътре”, обяснява още фотографът.

Чак на четвъртия час в укритието бялото животно плахо наднича от гората и излиза край хранилката. В такъв момент дори най-малкият шум може да го прогони обратно.

Наближаващата пролет е стопила снега и животните все по-рядко си показват муцуните на открито. Шансът да ги видим, макар и за малко, е по-голям в изградените укрития около хранилките. Накрая камерата ни успява да заснеме 3 сърни, дошли едва ли не да позират пред нея.

Сърните обикалят около оставената храна. Една от дейностите на ловните стопанства е да се грижат за животните в месеците, когато дебелият сняг прави намирането на храна трудно. Специалистите внимателно следят животните – техният брой, възраст и поведение. Използват се и фотокапани, които снимат всяко движение около хранилките. Постоянното наблюдение позволява по-добро планиране на развитието на популацията.

Албиносът е плод на близкородствени връзки. Видимо е на поне 5 години. За това време обаче никой никъде не го е виждал. Няма как да е дошъл отдалече, тъй като сърните са уседнали животни с тесен ареал.

„Вероятно по-скритият начин на живот, по-затвореният начин на живот, особено на сръндаците, е позволил той да не се види и да оцелее в природата”, предполага инж. Здравко Бакалов от ЮЦДП.

СНИМКИ: ЦВЕТОМИР ЦОЛОВ
СНИМКИ: ЦВЕТОМИР ЦОЛОВ
  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ