Скарлатината се характеризира с яркочервен обрив, който засяга по-голямата част от тялото. Почти винаги включва възпалено гърло и висока температура.
Въпреки че преди време скарлатината е смятана за сериозна детска болест, антибиотичното лечение я е направило по-малко опасна. Все пак, ако не се лекува, може да доведе до по-сериозни състояния, които засягат сърцето, бъбреците и други части на тялото.
Скарлатината се причинява от Бета-хемолитични стрептококови бактерии - група А. Повечето хора, които имат инфекция на гърлото от тази бактерия, не развиват скарлатина. Въпреки това около 10% са чувствителни към токсините, отделяни от бактериите, и могат да причинят малки червени и сливащи се петна по кожата.
Тази бактерия е същата, която причинява артрит, пневмония, ендокардит и някои кожни инфекции като импетиго и еризипел (червен вятър). Инфекцията се разпространява от един човек на друг чрез малки капчици, отделяни от заразен, когато кашля или киха. Инкубационният период обикновено е от два до четири дни.
Какви са симптомите:
Кожен обрив
Обривът изглежда като слънчево изгаряне и на пипане е грапав. Започва от лицето или шията и се разпространява към тялото, ръцете и краката. Ако се използва натиск върху зачервената кожа, тя избледнява.
Червени линии
Кожните гънки около слабините, подмишниците, лактите, коленете и шията обикновено са по-наситено червени в сравнение с други области на обрива.
Зачервено лице
Лицето може да изглежда зачервено, с очертан блед пръстен около устата.
Ягодов език
Езикът обикновено изглежда червен и подпухнал и в повечето случаи повърхността му побелява веднага щом се появи заболяването.
Температура около 38 градуса или по-висока, често с втрисане.
Затруднено преглъщане.
Увеличени лимфни възли на шията, които са чувствителни при допир.
Гадене и/или повръщане.
Болка в корема.
Главоболие и болки в тялото.
Обривът и зачервяването по лицето и езика обикновено продължават около седмица. След като тези признаци и симптоми изчезнат, кожата, засегната от обрива, започва да се лющи.
Децата на възраст между 5 и 15 години са по-склонни от други хора да се разболеят от скарлатина. Микробите от скарлатина се разпространяват по-лесно между хора, които са в близък контакт, като членове на семейството, групи в детски ясли и градини или между съученици. Възможно е да се разболеем от нея повече от веднъж.
Коментари (0)
Вашият коментар