Можете да започнете да миете зъбите на бебето си веднага щом започнат да пробиват. Използвайте бебешка четка за зъби с флуоридна паста.
Не се притеснявайте, ако в началото не успеете да четкате прецизно. Важното е да научите бебето си да мие зъбите като част от ежедневието. Можете да го насърчите, давайки добър пример и им позволите да ви видят как миете зъбите си.
Използвайте малко паста за зъби за бебета и малки деца до 3 години и количество колкото грахово зърно за малчугани на възраст от 3 до 6 години. Постепенно започнете да миете зъбите на детето си по-обилно, като обхващате всички повърхности. Правете го поне два пъти на ден - точно преди лягане и в друго време, което отговаря на рутината ви.
Не всички деца обичат да им мият зъбите, така че може да се наложи да продължите да опитвате. Превърнете го в игра или ги измийте по едно и също време и след това помогнете на детето си да довърши своите. Най-лесният начин е да го поставите на коляното си, с глава, облегната на гърдите ви. При по-голямо дете застанете зад него и наклонете главата му назад.
Почистете зъбите, покривайки всички повърхности и насърчавайте детето си да изплюе пастата след това. Не е необходимо да изплаквате с вода, тъй като това ще отмие флуорида.
Проверете дали детето ви яде или ближе паста за зъби от тубичката и предотвратете това. Продължавайте да помагате на детето си да мие зъбите си, докато се уверите, че то може да го направи достатъчно добре. Обикновено това ще се случи около 7-ата годинка.
Водете детето си на зъболекар
Вземете детето си със себе си, когато отивате на преглед при зъболекар, за да свикне с идеята.
Захар и кариес
Захарта причинява кариес. Не става въпрос само за количеството й в сладките храни и напитки, а колко дълго и колко често зъбите са в контакт с нея.
Близалките и сладките напитки са особено вредни, защото обливат зъбите в захар за дълги периоди от време. Киселината в напитки като плодов сок също може да навреди.
Захарите, които се съдържат естествено в пълнозърнестите плодове и млякото, е по-малко вероятно да причинят кариес.
Захарозата, глюкозата, декстрозата, малтозата, фруктозата и хидролизираното нишесте са всички захари. Инвертирана захар или сироп, мед, сурова захар, кафява захар, тръстикова захар, мусковадо захар и концентрирани плодови сокове също са захари.
Как да се подготвите за първия преглед при зъболекар?
Добре е тази подготовка да се случва не в последния момент, а дни преди първия зъболекарски преглед, защото е продължителен процес.
Първото посещение е важно и обикновено е с цел детето да се запознае със своя зъболекар, затова е важно да се чувства максимално комфортно. Препоръчва се да се планира около 12-месечна възраст или в рамките на 6 месеца след появата на първото зъбче.
Обикновено тази първа среща продължава около 30-40 минути. В зависимост от възрастта на детето прегледът може да е пълен. Зъболекарят ще обърне внимание не само на зъбите, но и на челюстите, захапката, венците и устните тъкани, които му дават ясна картина за растежа и развитието.
В някои случаи, ако специалистът прецени, може да направи леко почистване за премахване на плаката или т.нар. зъбен камък. В отделни случаи вече може да се наложи да се направи и дентална снимка. В случай, че детето има определени здравословни проблеми, е важно да ги споделите със зъболекаря преди прегледа. Може и да попитате какви техники на миене на зъбите да прилагате, да обсъдите хранителните навици на детето, хигиената на устната кухина.
При бебета от 6 месеца до 1 година вашият зъболекар ще огледа и за рани или подутини по езика, от вътрешната страна на бузите и по устата. Това се прави с цел да оцени неговите навици като употреба на различни залъгалки и смучене на палец, дали смуче устните си, как избутва езика си.
Някои родители предпочитат прегледът да бъде извършен от техния зъболекар. Но дали детето ще се чувства спокойно?
Детските зъболекари в специализирани клиники и кабинети разполагат с оборудване, което е съобразено за лечение на деца. Обикновено тези места имат занимателен кът с игри, в който децата и родителите да се успокоят преди приема, да се мотивират отново да се върнат.
Коментари (0)
Вашият коментар