Напишете дума/думи за търсене

6 начина да възпитаме децата в радост към живота

Да бъдеш родител не е лесна задача. Всеки ден вашето малко съкровище ви кара да се срещате с нови предизвикателства.

Едно от тях определено ще бъде как да възпитате детето по начин, който да го направи способно да се справя с трудностите, с които ще го среща животът. Ето някои идеи, с които да "посадите" това умение.

1. Време само за вас двамата

Взаимоотношенията родител - дете са много важни и по-точно качественото присъствие на родителя във времето с детето. Идеята е да се определи време само за малчугана, което не е прекъсвано от други задължения и ангажименти. Накарайте детето да се чувства специално и да усети, че вие сте там сега само за него и това е важно за вас.

Може да си организирате дейности (кино, игри, готвене…) или пътувания само за вас. Говорете, слушайте, споделяйте чувствата си, насърчавайте детето да ги изразява. Когато заложите идеята за случването на това време само за вас двамата, детето ще знае, че за него има защитено пространство и време, в които то може да споделя и да бъде чуто.

2. Качествен сън

Хроничната умора е често срещана днес. За жалост все повече деца се събуждат уморени, с тъмни кръгове под очите си. Стресът е подхранван от липсата на качествен сън. Знаете, че това има отрицателен ефект върху паметта, концентрацията, когнитивните функции и вземането на решения.

Сънят е важен за децата и за тяхното общо благосъстояние. Опитайте се да създадете правило и ритуал преди часа за лягане. Облечете го в обяснение, разбираемо за децата. И сложете награда – напр. „Ако успеете да се приготвите за сън преди оказаното време, ще имаме време за две приказки (не за една). Но ако се забавите и протестирате, ще използвате времето за приказка и няма да можем да прочетем нито една.“

Друг работещ начин да подготвите мозъка за почивка е ограничаването на екранното време час преди сън. Доказано е, че светлината, излъчвана от устройствата, провокира мозъка да работи на високи обороти. Може да приглушите лампите в стаите. Това показва на мозъка, че е време за почивка.

3. Спорт

Всички знаем, че спортът е важен. Доказано е, че спортуването стимулира работата на мозъка. Освен това, редовното спортуване може да бъде успешна терапия на лека до умерена депресия и тревожност. Причината за това е, че чрез спорта тялото се научава да се движи по-плавно във и извън стресовото състояние. Същите хормони, които се освобождават, когато сме подложени на стрес (кортизол и адреналин), се повишават временно, когато спортуваме. Редовната физическа активност учи нашата нервна система да реагира на стреса и да се възстановява по-бързо и по-ефективно от него.

4. Търпение

Психологията ни учи, че хората, които могат да отлагат удоволствието, водят по-щастлив и по-здравословен начин на живот. Настолните игри са подходящ начин да възпитате в детето си търпение, гъвкавост и справяне със загубата. Така едновременно прекарвате време заедно, детето усвоява важни умения и се забавлявате.

5. Научете детето да се храни здравословно

Храненето има важно въздействие върху психичното здраве. Висококачествената храна и усвояването ѝ подобрява функцията на мозъка. Доказано е, че т.нар. “junk food” повишава нивото на стрес. Убеждаването на децата да се хранят здравословно може да изглежда като изгубена кауза, особено ако те са тревожни и неспокойни. Не става въпрос да станете топ готвач, по-скоро става да сте гъвкави така, че да ги спечелите. Включете ги в подготовката и приготвянето на храната. Нека разберат кое как се случва и как достига до масата.

СНИМКИ: Unsplash
СНИМКИ: Unsplash

6. Проявявайте интерес към деня на детето

Можете да научите как е минал денят на детето, а и какво го е впечатлило, по малко „по-разчупен“ начин – чрез игра. Можете да направите три карти с въпрос на всяка или с картинка, ако детето е по-малко. Всеки тегли по една и разказва за собствения си ден. След това си разменяте картите, докато всеки един не отговори на трите въпроса.

Въпросите могат да бъдат:

Какво направи някой днес, за да те направи щастлив?

Какво направи днес, за да направиш някой друг щастлив?

Какво научи днес?

Това просто упражнение показва позитивното във всеки един ден. Учи ни на благодарност, подхранва оптимизма и откроява добротата. Разсейва човек от напрегнатото всекидневие и променя фокуса към нещо по-различно.

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ