Напишете дума/думи за търсене

Не давайте шоколад на детето до 3-годишна възраст

Шоколадът е едно от най-обичаните и популярни сладки изкушения. Въпреки това, има някои възрастови ограничения, свързани с консумацията му, особено при деца.

Той съдържа високи нива на захар, мазнини и калории, които крият определени рискове за здравето на децата.



1. Захар:

Прекомерната консумация на захар може да доведе до дентални проблеми, като кариеси и гниене на зъбите.

2. Мазнини:

Някои шоколади съдържат наситени мазнини, които, ако се консумират в големи количества, могат да допринесат за натрупване на нежелано телесно тегло и повишен холестерол.

3. Калории:

Той е калорична храна, което е твърде вероятно да доведе до наднормено тегло и свързани с това здравословни проблеми.

СНИМКИ: Pexels
СНИМКИ: Pexels


Няма определена възраст, до която шоколадът е абсолютно забранен, но се препоръчва внимателен контрол на консумацията му при малки деца.


1. До възраст от 1 година:

Педиатрите и диетолозите препоръчват шоколадът и другите сладкиши, съдържащи захар, да не се въвеждат в детското меню преди първата година от живота. Това се дължи на риска от възможни алергични реакции, както и на вероятността от превъзбуждане на нервната система и проблеми със съня.


2. От 1 до 3 години:

В този период децата все още се развиват и мазнините и калориите в сладкишите могат да доведат до нежелано тегло. Поради това, шоколадът също трябва да бъде ограничен.

3. От 3 до 6 години:

В този период децата постепенно развиват своите хранителни предпочитания и привички. Ако им предлагате шоколад рядко и в умерени количества, това може да помогне да се избегнат нежелани последици за техните зъби и здраве.

4. Над 6 години:

От тази възраст малчуганите имат по-голям контрол върху своите хранителни желания. При правилна и умерена консумация, шоколадът може да бъде включван от време на време в менюто на детето.

Ето някои последствия, до които може да доведе неконтролираният прием на захар от деца:

Диабет тип 2

Това състояние не се появява само при възрастните, а и при децата поради повишената консумация на консервирани храни и шоколади. Прекомерният прием на шоколад в дългосрочен план се отразява на инсулиновата чувствителност. Това може да доведе до появата на диабет, тип 2.

Хиперактивност

Рафинираната захар, налична в шоколадовите бонбони, може да влезе в кръвния поток. Това ще доведе до покачване на нивото на кръвната захар, което от своя страна предизвиква покачване на производството на адреналин и така вашето дете става хиперактивно.

Пристрастяване:

Редовната консумация на шоколад може да пристрасти детето ви. Това ще направи състоянието много трудно за овладяване и е страничен ефект от редовната консумация на шоколад. Така че е изключително важно за родителите да следят количеството шоколад, което дават на детето си, особено когато става дума за млечен шоколад.

Учестено уриниране:

5 мг кофеин се съдържат в 30 г млечен шоколад. Освен всичко останало, кофеинът има диуретично действие, затова вашето дете ще изпитва чести позиви за уриниране и в същото време това натоварва бъбреците му - още един от ефектите на шоколада върху децата.

Сладките лакомства са наслада за почти всеки човек, но при деца е важно да се упражнява мярка и да се ограничи консумацията в ранна възраст. Въвеждането на хранителни навици от рано е от съществено значение за доброто здраве и развитие на детето. При нужда се консултирайте с педиатър или диетолог относно подходящата хранителна стратегия за вашето дете.

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ