Напишете дума/думи за търсене

3 начина за дезинфекция на детските играчки

Колко често да почиствате играчките? Всичко зависи от това колко детето ви играе с тях.

Ето все пак някои общи правила, които биха ви били от полза.

Най-лесният начин да се грижите за гумени и твърди пластмасови играчки:

Ако се използват всеки ден, почиствайте и дезинфекцирайте ги веднъж седмично.
Меките играчки, с които детето спи и често взаимодейства, трябва да се перат в пералнята веднъж седмично.
Останалите можете да миете веднъж на всеки две седмици (или дори по-рядко, ако просто стоят в кутията). 
Избърсвайте електронните играчки веднъж седмично с дезинфектант. Особено внимание изискват малките играчки, които най-често се слагат в устата и се хвърлят на пода. Чистете ги всеки ден или през ден.
Също така не забравяйте: когато детето е болно, трябва да почиствате играчките по-често. И след оздравяване, не забравяйте да ги дезинфекцирате отново.

Можете ли да дезинфекцирате играчки с оцет?
Не. Оцетът е чудесен вариант за почистване на дома и наистина убива някои бактерии. Но все още не е толкова мощен, колкото специалните дезинфектанти. Ако нямате нещо специално подръка, по-добре е просто да измиете играчките със сапун. Ако за вас е важен по-естественият състав, търсете продукти с тимол. Той е съставна част на етеричното масло от мащерка, което е естествен дезинфектант.

Как да поддържаме играчките от различни материали чисти?

Пластмаса
Пластмасовите играчки от една част, включително строителните блокчета, могат просто да се измият със сапун и вода. Най-лесният начин да направите това е в съдомиялната машина. Поставете големите играчки в кошницата за съдове и първо поставете малките в торба, за да не се разпръснат из уреда. Стартирайте нормалния цикъл на миене и сушене.

След измиване те трябва да бъдат дезинфекцирани. Има три начина да направите това:


специални дезинфекционни кърпички
парцал, напоен с 3% разтвор на водороден прекис
смес от белина, съдържаща хлор, с вода (30 мл белина на 1 литър вода)

Въпреки че всички тези методи за дезинфекция са безопасни за детето, най-добре е играчките да се изплакнат с вода, след като изсъхнат. Това ще премахне всички остатъци от почистващ препарат. Най-големият проблем идва от играчките за баня. Обикновено имат дупки и ако вътре остане вода, може да се появи мухъл. За да предотвратите това, разклатете ги енергично след употреба и изстискайте възможно най-много вода, след което оставете да изсъхнат. Ако все пак забележите мухъл вътре, по-добре изхвърлете играчката.

Меките
Обикновено могат да се перат в пералня без проблем. Много играчки имат инструкции на етикета, така че проверете каква температура препоръчва производителят.

Ето общите правила:
Уверете се, че бутоните и другите малки части са здраво закрепени.
Ако има дупки, зашийте ги.
Поставете играчките в калъфка за възглавница или торба за пране.
Изберете настройка за ниска температура, бавно центрофугиране.
Сложете по-малко прах за пране или препарат от обикновено.
Ако вашата машина има режим на сушене, изсушете играчките направо в калъфката за възглавници. Или използвайте сешоар: Издухайте играчката със студен въздух, докато стане леко влажна, след което увеличете топлината до средна, за да я изсушите.
Не мийте меки играчки с батерии или метални части, или неща, които издават звуци, тъй като водата може да ги повреди.

Ако играчката изисква особено внимателно боравене, процедирайте както следва:

Намокрете кърпа в топла сапунена вода и я прокарайте по повърхността на предмета. След това избършете с влажна кърпа, напоена с чиста вода. Оставете играчката да изсъхне (или използвайте сешоар, за да ускорите процеса).
За да се отървете от вредните бактерии, прахови акари и други алергени, използвайте парочистачка и след това почистете старателно с прахосмукачка с помощта на приставка за мебели.

СНИМКИ: Unsplash
СНИМКИ: Unsplash

Електронни
Преди да почистите такива играчки, изключете ги от контакта или извадете батериите (не забравяйте да затворите отделението за батерии с капачка). Навлажнете кърпа в топла сапунена вода и я изцедете добре. Избършете играчката, за да отстраните прах и други замърсявания. Обиколете особено внимателно копчетата, по различните жлебове и други подобни места. Внимавайте да не попадне вода вътре. Избършете с чиста влажна кърпа.

За да се отървете от бактериите, избършете повърхността с дезинфектант или спиртна кърпа. Ако детето обичайно поставя тази играчка в устата си, избършете я отново старателно с влажна кърпа.

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ