Напишете дума/думи за търсене

Как се отразява на детето времето пред екрана?

Детският мозък не може да се справи с производството на допамин, свързано с прекомерното излагане пред екрана.

Социалните мрежи, игрите и видеоклиповете влияят на мозъка на малчуганите по неестествен и агресивен начин. Чувството, което детето изпитва, когато спечели игра или изгледа видеоклип, причинява пристрастяване. Пристрастяване към чувството, което екранът дава, и по този начин обсесия към него.


Ярък пример за това са „видеоклипове за разопаковане". Гледаме ги и като възрастни. Те показват, че някой отваря подарък или нова играчка. Очакването и въодушевлението при разопаковането се усещат не само от отварящия, но и от наблюдателя. Децата след това искат да усетят същото в реалния живот. Именно този тънък псохологически момент от подсъзнанието използват прозводителите на играчки, за да продават успешно стоките си.

Нарушенията и трудностите в развитието са резултат от прекомерно време пред екрана, категорични са учените. Децата се борят в развитието както социално, така и психически, ако се пристрастят към дигиталните устройства, особено в крехка възраст. Взаимодействието лице в лице е от ключово значение, за да могат да се развият в напълно оформени, социално уверени личности.

Регресивната социална тенденция, разпространена днес сред децата, се дължи поне отчасти на времето, прекарано пред монитора. Те не само се научават да се забавляват без приятели, но и не се нуждаят от никакви взаимоотношения, за да бъдат ангажирани. Те просто искат нещо на компютъра, което обичат да гледат или на което да играят. Психически малчуганите, които прекарват твърде много време на компютъра, срещат повече трудности в училище.

Една от най-често срещаните причини за прекомерно екранно време е неясните граници. Ако искате детенцето да има екранно време, но в някакви граници, седнете, напишете на един лист какви ще са тези граници – кога ще се гледа, от какво устройство и колко време.


Седнете заедно и му споделете притесненията си, че екранното време не се отразява добре на съня и настроението му. Опитайте се да се придържате към позитивното, а не към забраните, и бъдете твърди в решението си.
Нарисувайте заедно плакат, на който да посочите кога и колко ще се гледа. Окачете го на видимо място.
Споделете на детето, че през новото свободно време ще правите неща заедно – много е важно то да знае, че не го наказвате, а напротив – искате да имате повече качествено време заедно и повече ползи за развитието му.

СНИМКИ: Pexels
СНИМКИ: Pexels

При изключването на екрана предложете алтернатива – да направите нещо заедно забавно, може и нещо ново, което да предизвика интерес.
Записвайте на видимо място всички положителни неща, които виждате от промяната. Това ще ви дава стимул в трудните моменти.

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ