Има голяма разлика между тези два стила. Авторитарните родители са склонни да изискват безспорно подчинение.
Те се опитват да наложат спазването чрез заплахи, наказания и психологически контрол. За разлика от тях авторитетните родители възприемат по-малко диктаторски подход.
Те определят ограничения и държат децата им да отговарят на високи стандарти. Но предлагат много топлина и обясняват причините за правилата. Насърчават децата да задават въпроси и се вслушват в притесненията им. Авторитетните родители са готови да преразгледат своите политики – ако малчуганът може да обоснове това.
В страни като Чили, Филипините и Съединените щати, които иначе са много различни култури, подрастващите с авторитетни родители са по-склонни да вярват, че родителите им имат легитимна власт.
Черти на авторитарните родители:
Склонни са да имат дълги списъци с правила, които очакват децата им да спазват.
Предприемат подхода „децата трябва да се гледат, а не слушат".
Дават на децата си задължения от ранна детска възраст.
Фокусирани са изключително върху безопасността на децата си.
Когато правилата се нарушават, дават строги последствия.
Понякога използват заплахи или наказания, за да накарат децата да спазват реда.
Черти на авторитетните родители:
Често обсъждат правилата в домакинството заедно с децата и търсят тяхната обратна връзка.
Предпочитат да дават възможности на децата сами да избират, вместо да ги заплашват или да им стават приятели.
Подчертават много силно колко са важни честността и уважението.
Наблягат на развитието на децата.
Оставят децата да правят грешки, но предоставят обезателно помощ и насоки, ако бъдат поискани.
Децата, които растат с авторитарни родители, са склонни да следват правилата през повечето време. Но тяхното подчинение има цена. Те са изложени на по-висок риск от развитие на проблеми със самочувствието, защото тяхното мнение не се чува. Те също така могат да станат враждебни или агресивни. Вместо да мислят как да направят нещата по-добре в бъдеще, те често се фокусират върху гнева, който изпитват към родителите си. Тъй като авторитарните родители са твърде строги, децата им могат да а станат добри лъжци и манипулатори в опит да избегнат наказание или критика.
Децата, които имат авторитетни родители, най-вероятно ще станат отговорни възрастни, които се чувстват уверени в себе си и не се страхуват да изразяват мнението си. Децата, отгледани чрез авторитетни дисциплиниращи подходи, са с по-голям шанс да се превърнат в щастливи и успешни личности. Освен това е по-вероятно да са добри при вземането на решения и да оценяват рисковете за своята безопасност самостоятелно.
Коментари (0)
Вашият коментар