Напишете дума/думи за търсене

5 правила за четене на приказки

Приказката за лека нощ е внимание и любов от страна на родителите, която остава в подсъзнанието на детето завинаги.

Тя е поучителна история, която зарежда подсъзнанието с морал. Развива фантазията, която ще помогне на нашата рожба в бъдеще.

Днес можем да четем приказки онлайн от таблета или от телефона, от различни приложения. Да разказваме приказка по картинките от книжка и каквото още се сетите. Как обаче посланието достига най-правилно до детето? Ето 5 правила, по които да се водите.

Да четем приказките правилно.


Психолозите ни уверяват, че ако четем на детето си безизразно, без да влагаме обич в текста, ефектът няма да е добър. Важно е не само да произнасяме изреченията, отпечатани върху хартията, но и да преживяваме историята заедно с героите. С гласа си да помогнем на детето да изпита удивление, радост, разочарование.

Да четем изразително, правейки паузи, сменяйки интонацията си според диалозите.


Трябва да отделяме на четенето достатъчно време. Детето се гмурва в приказен свят – не бива да го оставяме там само. Но и не трябва да го претоварваме с информация. На детето ще му е трудно да „смели" три приказки за една вечер.

На дете до 3 години да четем приказка не повече от 10 минути. На по-голямо - от 15 до 30 минути.


Не е задължително да четем приказката преди сън. Можем да го правим през деня, ако малчуганът не е в активно състояние и от него не струи енергия. Важното е детето да не е твърде уморено и да възприема добре информацията.

Да четем на всяко подходящо място и по всяко удобно време.


Психолозите ни съветват да превърнем четенето в едно от най-любимите занимания на детето. За тази цел е необходимо да се постараем. Трябва да избираме приказките според възрастта – да бъдат интересни, ярки. Като ги четем, да влагаме в тях любовта си. 


Приказките биха могли да се превърнат в помощник при възпитанието на детето.


Необходимо е да избираме правилно подходящите книги. Историите в тях да бъдат интересни и поучителни. Добре е да следим реакцията на детето. Задължително след прочита да поприказваме какво е разбрало то от тях. Да обсъдим поведението на героите, да си представим, че сме на тяхно място, да попитаме детето как би постъпило то.

СНИМКА: Image by Freepik

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ