Как се отглеждат и възпитават послушни, успешни и щастливи деца? Рецепта за това няма, но съществуват някои тънкости, които със сигурност ще ви помогнат за целта.
Днес ви представяме 10 правила, по които да се водите, ако сте в чудене как точно да подходите като родител.
1. Ограниченията за вашите деца трябва да са съобразени с безопасността и личната свобода на останалите хора.
Формулирайте това възможно най-ясно и просто. Когато става въпрос за нещо друго, нека детето експериментира свободно.
2. Наказанията се знаят предварително. Те са предсказуеми и неизбежни. Една неясна причинно-следствена връзка разбива нервите на детето и родителите. Родителските викове и свирепите изражения по лицето са симптоми, които могат да доведат възрастния до лудост и тотално отчаяние. Ето защо винаги трябва да бъде ясно предварително до какво води неприемливото поведение.
3. Майката и бащата винаги трябва да са на една и съща страна. Ако майката наказва детето, таткото не трябва да отменя наказанието. Това не означава, че родителите не обичат децата си. Това е просто наказание за лошо поведение.
4. Порастването означава нови възможности, а не нови задължения. Никога не казвайте на по-голямото дете, че е пораснало и дължи нещо на някого. Това разваля неговото детство и отношенията му с по-малките братя и сестри. Те не дължат нищо, защото не са избрали да се родят първи.
5. Децата са отражение на своите родители. Колкото по-истерично и нервно е детето, толкова по-спокоен и последователен трябва да бъде възрастният. Децата копират поведението на родителите. Те ги виждат като техни модели за подражание.
6. Не плашете децата. Никога. Няма значение за какво. Забравете историите от типа "мама ще спре да те обича", "Баба Яга ще дойде да те вземе", "съседът ще дойде и ще ти се скара". Страхът руши психиката на децата.
7. Не сравнявайте децата с другите хора. Ако им пожелаете щастие, а не високи оценки, те няма да имат нужда от всички тези безсмислици. Фокусирането върху останалите руши ума и самочувствието на човек. Взели сте черен колан по родителство, когато дори не искате да кажете: "Ти си най-добрият!". Тъй като "най-добрият" е сравнение.
8. Дайте им възможност за избор и ги научете да се вслушват в своите желания. Деца, които не са питани какво искат и не получават право на избор, порастват като нерешителни и нещастни възрастни. Те могат да избират почти всичко: вида закуска, играчките, анимационните филми, дрехите и дори плановете за уикенда.
9. "Направи това" никога не работи. Личният пример постепенно започва да действа. Не насилвайте децата да правят нещо - нека те бъдат вдъхновени от вашите действия.
10. Любовта не е част от сделката. Родителите обичат своите деца не заради успехите или доброто поведение. Те просто ги обичат. Безусловно.
СНИМКА: Image by v.ivash on Freepik
Коментари (0)
Вашият коментар