Самоуважението е едно от най-ценните неща не само за възрастните, но и за децата. Ето защо то се възпитава и изгражда от най-ранна възраст.
Вижте в следващите редове 10 елемента на самоуважението, които всяко дете трябва да знае.
Чувство на вътрешна и външна увереност
Детето трябва да е уверено както в себе си, така и в собствените си сили – да е способно да установи какво бъдеще иска за себе си, да е сигурно в отношенията си с близките. Сигурната, приемаща и стабилна семейна среда е основополагаща за развитието на себеуважението.
Чувство на приемане в обществото
В допълнение на това да се чувства обичано и сигурно вкъщи, детето има нужда да бъде прието и ценено от приятели, роднини и групи от хора, които са важни за него. Това поставя основите на чувството на принадлежност към обществото като цяло.
Целеустременост
Както възрастните, децата също имат нужда от това да имат цел и посока, за да бъдат щастливи. Трябва да насърчавате малчугана да поставя и преследва определени цели. Деца, които са подтикнати в дадена посока от родители или учители, често израстват като упорстващи и съмняващи се в себе си възрастни, защото техните собствени желания не са напълно осъществени. Самоуважението идва като резултат от убедеността в себе си и от определена степен на автономия, а не от външен натиск.
Способност
Ако насърчавате детето да преследва мечтите си и амбициите си и му позволявате само да се справя с предизвикателствата, пред които се изправя, то ще разбере, че е способно. Това ще му даде увереност, че може да взема решения самостоятелно, да решава проблемите си и в крайна сметка, че е способно да се справи въпреки обстоятелствата.
Като родител трябва да търсите баланса между това да оставите детето да прави грешки и да му напомните да няма твърде високи очаквания спрямо себе си. Кажете му, че не е страшно, ако нещо се обърка по пътя към целта и е по-важно да продължи напред към нея. Бъдете съветници, а не критици за своето дете.
Да се довериш и на теб да ти се доверят
Когато се доверите на детето, вие потвърждавате, че то може да има вяра на себе си. Така че трябва да търсите начини да покажете, че на детето може да се има вяра. Задавайте отговорности, съобразно възрастта и позволете независимост в определени безопасни граници. Не подозирайте детето, дайте му възможността да се съмнява и го третирайте като честен човек освен ако нямате конкретни доказателства, че то е нечестно. Съответно като родител вие също трябва да се държите честно – изпълнявайте обещанията си и спазвайте наложените от вас самите принципи.
Чувство на принос
За да култивирате устойчиво усещане за себеуважение, детето трябва да чувства, че допринася за „общото благо". Това започва от вкъщи чрез например дейностите в домакинството и се разширява навън. Можете да потърсите доброволчески дейности, които са подходящи за деца, където то да участва за да усети чувството за принос към общността още в ранна възраст.
Влияние
В допълнение на предоставянето на възможността детето да прави самостоятелни избори и да взема самостоятелни решения в определени граници, добре е да чуете гласа му и по отношение на реда вкъщи. Попитайте го в кои домакински дейности иска да се включи или например изслушайте го относно неговите предпочитания, когато купувате нова кола или нов дом. Това ще даде на детето усещане, че може да влияе на външната среда.
Чувство на самоконтрол
Задаването на ясни, постоянни правила и насоки към детето е част от процеса по създаване на стабилна семейна среда. Детето трябва да знае какво се очаква от него, както и да има шанса да изпълни тези изисквания самостоятелно. Важно е да разбере, че дисциплината в здравословни граници не вреди на детското самоуважение. Напротив, тя създава възможност да се упражнява самодисциплина и по този начин да се изгради вяра в собствените способности.
Награда
Независимо колко самостоятелно е едно дете, то все пак се нуждае родителите да потвърдят неговите действия и поведение като го насърчат. Когато то постигне някакъв успех, покажете, че се гордеете с него. Освен това, награждавайте го редовно за „малките неща", което то прави добре всеки ден – да не отваря вратата на непознати, подрежда след себе си, грижи се за домашния любимец и т.н. Обратната връзка е важен източник на информация за детето.
Семейна гордост
Това как детето е възприето от семейството стои в основата на неговото чувство за идентичност. Ако то не се чувства гордо с най-близките си хора, ще му бъде трудно да заобича себе си такова каквото е. Следователно, трябва да положите усилия да създадете чувство за семейна гордост и чест по отношение на общите постижения. Това може да стане като участвате като семейство в дейности на местната общност, благотворителни събития или като правите нещо заедно като семейство. Така семейството ще се покаже като ценност както в миналото, така и в бъдещето.
СНИМКА: Image by freepik
Коментари (0)
Вашият коментар