Напишете дума/думи за търсене

Как детето развива комплекс за малоценност?

От гледна точка на психологията, комплексът представлява група представи, свързани със силно емоционално преживяване.

Той често определя поведението на индивида и може да доведе до развитие на различни психични заболявания – най-често невротични, но понякога и психотични.

Семейството играе водеща роля в живота на детето. Психологическата му среда се формира от родителите и най-близките хора, които създават условията за неговото физическо, психическо и социално развитие. Семейството е първата социална среда, в която детето формира характера си и начините на реакция. То възприема родителите си като идеални и подражава на техния модел на поведение, което оказва съществено влияние върху неговото душевно развитие.

Детето не може само да разбере законите на човешките взаимоотношения, затова ги приема от най-близките си. Много деца повтарят съдбата на родителите си, реагирайки по същия начин в трудни ситуации. Така семейната среда играе решаваща роля за формирането на личността на детето, неговите нагласи и възприятия за света.

Проблемът с детските комплекси не е достатъчно изследван. Те вече се признават за важен фактор в развитието на характера на детето и семейните отношения. Комплексите се свързват с емоционалните събития от ранния живот, които остават активни в зрелостта. Първоначално са изучавани комплексите, свързани с нагона – Едипов и Електра. По-късно са изследвани и комплекси като малоценност и фрустрация.

Комплексът за малоценност е често срещан сред децата поради тяхната зависимост от родителите. Чувството за малоценност може да се дължи на социални фактори и събития в ранното детство. Прекалената загриженост на родителите може да доведе до зависимост и несамостоятелност у детето. Свръхамбициозните родители, които изискват само високи постижения, могат да доведат до загуба на реалистична представа за възможностите на детето.

От друга страна, критиката и унижението от страна на родителите водят до страх от рискове и ниско самочувствие. Основоположникът на теорията за комплексите за малоценност, Алфред Адлер, посочва някои важни ситуации за развитието на детската личност, като тираничната майка, несправедливите наказания и предпочитанията към пола. Тези фактори могат да доведат до чувство за малоценност и проблеми в личното развитие на детето.


Родителите трябва да развиват талантите на детето си и да му осигурят любяща и подкрепяща среда. Ето някои начини да се справите с тази трудна задача:

- Всеки човек е уникален, затова не бива да сравнявате детето си с другите. Важно е да насърчавате и подкрепяте неговата индивидуалност.
- Показвайте гордост от постиженията на детето, дори и за най-малките успехи.


- Прекарвайте време с детето си и му помагайте да развие чувство за принадлежност. Намерете обща дейност, която да правите заедно (като рисуване, четене на книги, спортуване и т.н.), за да укрепите връзката си.


- Познавайте предпочитанията и интересите на детето и го насърчавайте да се занимава с това, което обича. Ако обича да рисува, помагайте му да развива таланта си и оценявайте творбите му, за да повишите самочувствието и увереността му.


- Мотивацията е ключова за успеха. Мотивирайте и подкрепяйте детето.


- Търпението е важно! Сравняването на темпото на детето с вашето или с това на другите е нереалистично и несправедливо. Проявете търпение и останете спокойни, когато детето се нуждае от това, за да укрепите доверието му в собствените му възможности.

СНИМКИ: Image by freepik

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ