Напишете дума/думи за търсене

Суровата истина защо двойките се разделят след появата на дете

С появата на бебе двойката се изправя пред необходимостта да влезе в нови роли, коренно различни от предишните.

Досега те са били само партньори, задоволяващи своите собствени нужди, но сега трябва да се превърнат в родители и да поемат нови отговорности.

Те трябва да се грижат за още един човек. Природата е мъдра и осигурява подготовка за това предизвикателство, особено за жената, която очаква новия си живот като майка.

Неудобствата, които жената изпитва през бременността, са всъщност добра подготовка за ролята й на родител. Бащата обаче не минава през същите физически и емоционални промени, което понякога прави за него по-трудно да се адаптира към новата си роля. Ето защо, в началото детето има най-голяма нужда от майката, от нейната любов и грижа. Какво обаче се случва в отношенията на двойката?


1. В първите месеци често възникват конфликти между партньорите. Жената може да прояви нетърпение и да иска от мъжа бързо да приеме новата си роля. Ако той не успява, тя може да стане нападателна и дори агресивна.


2. Ако мъжът не проявява достатъчно разбиране и не приема промените в половинката си, породени от хормоните, може да настъпят проблеми в отношенията. Важно е таткото да бъде търпелив и да прави компромиси, за да подкрепя жена си.


3. Възможно е мъжът да не успее да поеме ролята на баща и да остане в ролята на дете. В този случай, жената може да се чувства като че се грижи за две деца, което да в един момент да доведе до края на връзката.


4. Ако фокусът на двойката е изцяло върху детето и те забравят за своите отношения като партньори, могат да спрат да функционират като двойка. Детето усеща това напрежение и носи тежестта на отговорността да обединява родителите си.


5. Ако липсват граници и детето заеме мястото на единия родител, другият може да се почувства изолиран, а това да доведе до паралелни връзки или силно напрежение в семейството.


6. Ако жената толкова се вглъби в ролята на майка, че забрави за жената в себе си, тя вероятно ще започне да се държи като майка и към мъжа си. Това създава вътрешен конфликт у него, защото търси близост с партньорката си.


7. Ако двойката повтаря модела на своите родители, с появата на детето може да настъпи сериозна промяна в отношенията им, дори и преди това да са били добри.


8. Ако мъжът не може да приеме новата роля на жена си и я саботира, често настъпват конфликти и психически натиск. Това води до сексуален натиск и унижение.


9. Липсата на комуникация и време заедно също може да доведе до отчуждаване. Важно е двойката да отделя време за себе си, за да остане сплотена.


10. Ако всички задължения по детето се поемат само от единия родител, може да настъпи гняв и чувство на самота у него. Това неминуемо води до пасивна агресия или внезапни избухвания.


Трябва да знаете, че детето усеща цялата семейна динамика, независимо от възрастта си, а това влияе на психичното му развитие. Ако искате по-добър живот за себе си и за малчуганите, обръщайте внимание на тези проблеми и ги решавайте навреме. Любовта във вашето семейство е ценна и трябва да я пазите, вместо да избирате ината и егото, защото това ще има дълготрайни последствия за всички, особено за децата ви.

СНИМКИ: Freepik

Image by PublicDomainPictures from Pixabay

Image by Zorro4 from Pixabay

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ