Когато детето ви изразява силни емоции, е лесно да се поддадете на тези чувства и също да се разстроите. Но е далеч по-полезно за всички, ако се опитате да му помогнете конструктивно.
Днес ви даваме три съвета за справяне в случаите на интензивни емоции при мъниците.
”Детето ми се ядосва внезапно!” и “Неговото поведение е непредсказуемо!” - това са често срещани фрази от родителите. Те търсят незабавно решение и искат бърз отговор. Много често възрастните питат: “Какво да правя, когато детето ми наранява другите?” или ”Какво да правя, когато се затваря в себе си или самонаранява?”
Проблемът е, че често се опитваме да помогнем на малчуганите, когато те вече са във вихъра на емоциите си. Това е реактивен подход. Единственият ефективен път е проактивността. Трябва да се запитаме ”Защо” – защо детето реагира така? Защо се ядосва толкова много? Защо това поведение се повтаря? Защо не може да се успокои?
1. Действайте в началния етап на емоцията
Намесата е най-ефективна, когато емоциите са все още слаби. Когато детето е обзето от емоция, логическото мислене спира. На него му отнема време да достигне крайната точка на фрустрация. Затова трябва да наблюдаваме внимателно и да се опитаме да задържим емоцията в начален етап, преди да се развие напълно. Всеки път, когато успеем да предотвратим разразяването на силна проява, допринасяме за емоционалното развитие на детето.
2. Малките неща могат да бъдат големи
Сутрешната суматоха, забравената закуска или дрехите, които детето не иска да носи, може да не изглеждат значими за нас, но за него може би са важни. Събития като присмех от други деца или неизпратена покана за рожден ден могат да предизвикат силни емоции. Опитваме се да преценим как те влияят на мъниците, но често грешим.
В тези случаи помолете децата да оценят с цифра колко са разстроени по време на определени случки. Това вероятно ще ви разкрие, че не можете да преценявате чувствата на другите хора правилно.
3. Останете спокойни
Да останеш спокоен по време на емоционална буря е трудно, но изключително важно. Вместо да се поддавате, опитайте да запазите спокойствие и да не влизате в конфликт. Ако вие се разстроите, това само ще засили емоционалния изблик на малчугана. Със спокойствие и търпение ще можете по-добре да му помогнете да се справи със своите чувства.
Когато детето демонстрира силни емоции, не ги подсилвайте със свои собствени. Запазете спокойствие и му помогнете да се успокои, преди да обсъждате проблема. Бъдете наблюдателни и внимателни към причините, които предизвикват тези емоции. Намесете се още в началния етап и не подценявайте значението на на пръв поглед малките неща. И не забравяйте - възпитанието изисква търпение и разбиране.
СНИМКИ: Image by freepik
Image by Dimitris Vetsikas from Pixabay
Коментари (0)
Вашият коментар