Напишете дума/думи за търсене

Влиянието на цветовете върху развитието на детето

Емоционалното здраве на детето е ключово за неговото пълноценно развитие. За да расте уверено, обичано и спокойно, е важно да се грижим за неговите нужди. В този контекст, цветотерапията може да бъде много полезна.

Всеки цвят влияе на крехката психика, която е особено чувствителна в ранните години. Цветотерапията може да помогне при проблеми като тревожност, лошо поведение или гняв, както и при физически неразположения и рехабилитация.



Развитието започва още от първата година и се забелязва все повече, когато детето започне да посещава градина. Ролята на родителите и педагогическите специалисти е да развиват силните страни на малчугана, използвайки индивидуален подход. Боравенето с цветове може да има положително влияние както на емоционалното състояние, така и на образователния процес. Правилният избор на цветова схема за детската или класна стая е от голямо значение. Децата имат много възприемчив ум и тяхното въображение работи активно. Заобикалящите ги тонове могат да им помогнат да се справят по-добре в училище и да придобият увереност и организация в социума.


Цветовете се делят на четири основни групи:

1. Активни 


В тази категория попадат червеното, оранжевото и жълтото. Те символизират енергия и динамика и са подходящи за стаи на по-големи деца и учебни зали.

2. Пасивни


Светлозелено, розово, бледосиньо и бежово са идеални за по-малки деца и бебета. Те предразполагат към спокойствие и хармония.

3. Студени


Зеленото, виолетовото и синьото често се използват в детските интериори. Те могат да преобладават или да бъдат акценти, но трябва да се внимава с виолетовото, за да не се създаде негативен ефект.

4. Топли


Оранжевото, червеното и жълтото също са топли цветове, които могат да внесат жизнерадост и вдъхновение в стаята на детето.

Родителите трябва да внимават с използването на кафяво, черно и сиво, които обикновено имат потискащ ефект. За терапевтични се определят пастелнозеленото, бледожълтото и светлосиньото, които носят успокоение.

Цветотерапията се използва при състояния като стрес, невроза, липса на внимание, безсъние и други. За да се превърне детето в щастлива личност, е важно да се обръща внимание на неговите емоции и при необходимост да се прилага цветотерапия. Според холандската терапевтка Каролина Хеенкамп, всяко дете има свой "цвят", който отразява неговата личност:


- Червено: Старателни, инатливи и амбициозни деца, които се стремят към независимост.


- Оранжево: Авантюристични и смели, обичат предизвикателствата.


- Жълто: Неуверени, но живи и любопитни, стават център на вниманието при подходящи условия.


- Зелено: Бързо учат, имат остър ум и силна воля, но не обичат заповеди и ограничения.


- Синьо: Подкрепящи и чувствителни, спокойни и добри, с отлични маниери.

Според д-р Александър Шаус, директор на Американския институт за биосоциални изследвания в Такома, щата Вашингтон, когато енергията на цвета влезе в тялото, тя стимулира хипофизата и епифизата. Това от своя страна влияе върху отделянето на определени хормони, които пък въздействат върху различни физиологични процеси. Ето защо цветовете имат такова пряко отношение върху мислите, настроението и поведението ни. Влияние, което според много специалисти е независимо от психологически и дори културни фактори. Забележително е, че въздействат дори и върху слепите хора, за които се смята, че ги усещат като енергийни вибрации в тялото си.

Цветовете са мощен инструмент за подпомагане на развитието и формирането на личността. Важно е да се изучават и правилно да се интегрират в ежедневието на детето, за да се развият неговите силни страни и да се намалят слабите.

СНИМКИ: Image by freepik

Image by Werner Weisser from Pixabay

Image by mijung Park from Pixabay

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ