Здравето на майката и бащата, както физическо, така и психическо, играе ключова роля в оптималното развитие на детето още преди неговото раждане.
Въпреки това, здравната система често се фокусира върху медицинските аспекти като измерване на кръвното налягане и телесното тегло на бременните жени и родилките, като пренебрегва психичното благосъстояние на майката и нейния партньор. А те имат съществено въздействие върху плода.
Научни изследвания показват, че стресът, тревожността и депресията увеличават нивата на кортизол в кръвта на майката, което намалява филтрационния капацитет на плацентата. Така завишеният кортизол достига до мозъка на бебето и вреди на правилното му развитие.
Освен това, когато бременната жена страда от тревожност или депресия, тя може да изпитва трудности да спазва здравословен начин на живот, необходим за благоприятния изход от бременността. Тя може да не се въздържа от пушене, алкохол или други вещества, да не се храни редовно и здравословно, да не прави физически упражнения, както и да не търси лечение или облекчение на здравословни проблеми своевременно.
Психичните разстройства при родителите по време на перинаталния период, ако не бъдат адресирани навреме и по подходящ начин, биха имали негативни последствия върху ефективното родителство след раждането на детето. Те могат да засегнат:
- Връзката с бебето: Способността на родителите да се свържат емоционално с детето и да се радват на неговите първи реакции.
- Взаимоотношенията между партньорите и семейството: Психичните разстройства могат да разстроят отношенията между родителите и други членове на семейството.
- Отзивчивостта на родителите: Нарушена способност да реагират адекватно на сигналите на бебето, което може да активира физиологична реакция на стрес при детето.
- Разпознаване на нуждите на бебето: Родителите може да не разпознават правилно етапите на развитие и нуждите на детето, като например защо новороденото не спи през цялата нощ.
- Позитивната оценка на бебето: Родителите може да не виждат бебето си в положителна светлина.
- Способността за грижа: Оценката на родителите за здравето и безопасността на бебето може да бъде ненадеждна.
- Емоционалната реакция: Апатията и липсата на емоционална реакция към детето могат да се увеличат.
Развитието на бебето е тясно свързано с поведението на хората, които се грижат за него. Депресията на родителите в повечето случаи има сериозен неблагоприятен ефект върху мозъчното развитие на детето, което влияе върху всички аспекти на познавателното и социално-емоционалното развитие.
Изследванията показват, че депресията и тревожността на майките и бащите са свързани с проблеми в развитието на детето, засягайки неговите социално-емоционални и познавателни умения, както и способността за планиране, организация и контрол на поведението. Децата на майки с перинатални заболявания често имат проблеми в тези области.
СНИМКИ: Image by freepik
Коментари (0)
Вашият коментар