Родителството е изкуство, което изисква фин баланс между дисциплина и любов. В стремежа си да възпитаме добри и отговорни деца, понякога може да попаднем в капана на прекалената строгост.
А това да доведе до нежелани последствия за малчуганите. Ето някои признаци, че може би сте прекалено сурови с децата си и трябва да го “карате малко по-полека”.
1. Децата се страхуват да ви споделят проблемите си
Ако вашите деца избягват да споделят с вас своите проблеми или притеснения, това може да е знак, че се притесняват от реакцията ви. Страхът от наказание или укор вероятно ги кара да скрият важни неща, което на моменти е опасно. Ако виждате подобни признаци, може би е време да се замислите как да промените отношението си, за да ви има малчуганът доверие.
2. Често използвате наказания като основен метод на възпитание
Ако основният ви метод за възпитание е наказание при всяка грешка или неправилно поведение, това може да означава, че сте прекалено строги. Наказанията трябва да бъдат съчетани с обяснения и разбиране, за да бъдат ефективни. В противен случай те нямат възпитателен характер, а дори напротив - могат само да влошат ситуацията и да предизвикат страх у детето.
3. Децата ви имат ниско самочувствие
Прекалената строгост може да доведе до ниско самочувствие у децата. Ако те постоянно чувстват, че не могат да отговорят на високите ви изисквания, това твърде вероятно ще ги накара да се съмняват в себе си и в своите способности.
4. Домът ви е изпълнен с правила и забрани
Правилата са важни, но прекаленото им налагане прави атмосферата у дома напрегната и задушаваща. Ако децата ви често се оплакват, че не могат да правят нищо, или че всичко е забранено, може би е време да преосмислите някои от правилата.
5. Децата ви нямат възможност да правят грешки
Грешките са част от процеса на учене и развитие. Ако не позволявате на децата си да правят грешки и веднага ги наказвате за тях, те няма да умеят да поемат отговорност и да се учат от опита си. Понякога е полезно да им дадете шанса да сгрешат или да паднат. Макар да ви звучи неправилно, в дългосрочен план този подход ще ви се отблагодари.
6. Често използвате критика вместо подкрепа
Ако основният ви начин на комуникация с децата е критика и постоянно изискване за подобрение, това е знак за прекалена строгост. Никой не обича да бъде само укоряван. Похвалите и подкрепата са също толкова важни, колкото и критиката.
7. Децата ви се чувстват постоянно под натиск
Ако вашите деца изглеждат постоянно напрегнати и под стрес, това може да е резултат от прекалената строгост. Натискът за високи резултати във всичко води до емоционално изтощение и тревожност. Със сигурност не искате това за детето си. Дайте му възможност да “диша” и да чувства свобода. Така ще има пространството и лекотата на ума да си поставя само цели и да го гони, както и да открие своето призвание.
8. Нямате време за забавления и релаксация заедно
Ако основното ви взаимодействие с децата е свързано с правила и задължения, а няма място за забавления и почивка, това почти винаги създава усещане за стриктност и липса на емоционална връзка. Този тип свързаност е особено важна в отношенията родител - дете.
9. Вашите деца избягват да ви молят за помощ
Ако децата ви предпочитат да се справят сами, дори когато имат нужда от помощ, за да не ви безпокоят или да не предизвикат вашето неодобрение, това е ясен знак за прекалена строгост. Предложете им своята помощ и подкрепа сами, за да усетят отново, че сте там за тях. Говорете открито за това, че винаги и за всичко могат да разчитат на вас.
10. Чувствате, че постоянно трябва да контролирате всичко
Ако усещате, че трябва да контролирате всяка част от живота на децата си, може би сте прекалено строги. Децата имат нужда от пространство, за да развиват своята самостоятелност и лична отговорност. Не им го отнемайте. Наблюдавайте отстрани и бъдете наблизо, за да ги насочвате, ако се наложи. Но в същото време им дайте шанс да бъдат автономни.
Балансът между строгост и разбиране е ключов за успешното възпитание. Ако забележите някои от тези признаци у себе си, може би е време да преосмислите подхода си към родителството. Децата се нуждаят от структура и правила, но също така и от любов, подкрепа и възможност да се учат от грешките си. Намерете този баланс и ще видите как връзката ви с тях ще стане по-здрава и хармонична.
СНИМКИ: Photo by Gabby Orcutt on Unsplash
Photo by Annie Spratt on Unsplash
Photo by Caleb Woods on Unsplash
Photo by Johannes Plenio on Unsplash
Photo by Michał Parzuchowski on Unsplash
Коментари (0)
Вашият коментар