Всички ние изразяваме емоции. Но доколко ги познаваме? Те имат огромно влияние върху поведението ни и влияят на нашите решения, действия, на перцепцията ни за реалността.
Една от най-известните теории, обясняващи ги, е тази за шестте основни емоции на Пол Екман. Тя посочва кои са базисните човешки прояви на чувства, от които произлизат всички останали. Нека я разгледаме.
Теорията за шесттте основни емоции е предложена за първи път от Пол Екман през 1972 г. Той е професор по психология от САЩ, който посвещава цялата си кариера на изучаване на човешката психика, езика на тялото, израженията на лицето и други. В началото на 70-те години на XX век прави обстойни в различни култури – Чили, Аржентина, Бразилия, Япония, САЩ. Впоследствие проучва и изолираната култура на племето Фори от островите Папуа Нова Гвинея. На база всичко това прави заключението, че основните човешки емоции са шест:
Радост
Тъга
Страх
Отвращение
Гняв
Изненада
По-късно разширява списъка с нови базисни емоции като гордост, срам, смущение и вълнение. Участва в проекта "Atlas of Emotions" заедно с Далай Лама, където човешките емоции, за по-голяма простота, са редуцирани до пет, след като отпада изненадата. А според последните му изследвания има и една седма - презрение. Ето какво мисли Екман за влиянието на първоначалните 6 върху човешкото поведение.
1. Радост
От всички видове емоции радостта е тази, към която хората се стремят най-силно.Тя се свързва с хубави неща като щастие, удоволствие, наслада, удовлетворение, благополучие. В психологията дори съществува специална школа, известна като "позитивна психология", която се занимава с тези теми. Можем да проследим емоцията "радост" в различни неща, сред които: изражения на лицето – усмивка, очи, устни; език на тялото – пози на крака, торс, ръце, глава; глас – тембър.
Съществуват множество доказателства за тясна връзка между радостта и човешкото здраве. Например, дълголетниците в сините зони са доказано щастливи хора, с позитивни отношения в семейството, наличие на смисъл в живота и по-ниски нива на стрес. И обратното – практически всички проучвания показват, че нещастието води до влошено здраве, стрес и проблеми във взаимоотношенията с близките хора.
2. Тъга
Тъгата не е емоция, към която хората се стремят, но неизбежно всеки я изпитва от време на време. Отделните индивиди я преживяват по всякакви причини, както и реагират на нея по различен начин.
И все пак, като правило, ако човек изпитва твърде дълго емоцията "тъга", той може да влезе в състояние на депресия – емоционално разстройство, което е медицинско състояние и може да има тежки последици.
3. Страх
Страхът е мощна емоция с голямо значение за оцеляването ни. Благодарение на него се е развил нашият инстинкт за самосъхранение. Всички хора се страхуват. Дори и най-смелите попадат в това число от време на време, при определени стимули.
Често пъти заплахите не са реални, но емоцията "страх" в нас е съвсем истинска. Въпреки, че като цяло тази емоция е негативна, често хората сами я провокират в опит да излязат от своята зона на комфорт. Практикуването на екстремен спорт е подходящ пример за това.
Постоянното излагане на ситуации, в които съществува риск от провал, респективно е налице някаква заплаха, води до постепенно привикване на човешката психика към подобни обстоятелства, което с течение на времето намалява нивата на уплах и стрес.
4. Отвращение
Отвращението е друга характерна основна емоция. Mоже да е резултат от неприятна миризма, вкус или гледка. При вкуса на развалена храна, типичната човешка емоция е именно тази.
Други причини могат да бъдат лоша лична хигиена, кръв, смърт. Отвращение се изпитва и по психологически причини – при наблюдение на неприемливо поведение – неприятно, неморално или зло.
5. Гняв
Гневът е друга основна човешка емоция. Знаем, че е лош съветник" но въпреки това няма човек, който да не го изпитва понякога. Той е мощна емоция, която е свързана с чувствата на враждебност, възбуда, фрустрация и антагонизъм към другите.
Ако за дълго време не даваме израз на гнева си, той се натрупва в нас и в определен момент избива. Неконтролираната му може да приеме неприятни форми – агресия и насилие, както физическо, така и психическо.
6. Изненада
Изненадата е шестата основна емоция от оригиналната теория за емоциите на Екман.Тя е относително кратка във времето проява, която се появява във връзка с нещо неочаквано. Изненадата може да бъде както приятна, така и неприятна, така и неутрална. Подобно на някои други емоции води до прилив на адреналин и приковава вниманието.
Теорията на Екман очертава основните човешки емоции, в резултат на което всеки може да си зададе въпроси от типа: Какво е мястото на тези емоции в моя живот? Колко често я изпитвам? Защо? Как влияят емоциите на моята преценка, решения, поведение?
СНИМКИ: Photo by Igor Rodrigues on Unsplash
Photo by engin akyurt on Unsplash
Photo by Tom Caillarec on Unsplash
Коментари (0)
Вашият коментар