Напишете дума/думи за търсене

Психолог съветва как да избегнем развод

С течение на времето и съвместния живот започваме все повече да опознаваме своите партньори. Това разкрива нови черти и понякога разбива някои илюзии.

Защо възникват трудности и как да укрепим семейните връзки, разяснява пред сайта rambler.ru Надежда Павлова, специалист от московската служба за психологическа помощ 

По време на ухажването повечето двойки виждат идеална картина на бъдещия си съвместен живот, вярвайки, че любовта ще реши всичко. Въпреки това, всеки човек е уникален и дори при най-сходни интереси и предпочитания ще има моменти на различие. Това може да доведе до конфликти и недоволство. Липсата на умение за открито общуване е основен проблем, който трябва да се преодолее.

Надежда Павлова обяснява, че при създаването на семейство се появяват три основни компонента: "аз”, "ти" и "ние" като двойка. Важно е съпрузите да имат собствено време и пространство. Взаимоотношенията трябва да поддържат баланс между "вземане" и "даване". Всеки партньор трябва да е готов за равностоен обмен на всички нива на семейния живот: духовен, сексуален, материален и емоционален. Само така бракът може да съществува и да се развива.

Трудностите започват, когато този баланс е нарушен. Например, ако един от партньорите спре да инвестира във връзката или изисква повече, без да дава нищо в замяна. Това води до въпроса: да се запази ли съюзът, или не? Отговорността за развод, ако се случи, е на двамата партньори.

Преди да вземете решение за окончателна раздяла, е полезно да направите пауза. Съгласете се с партньора си да живеете отделно за определен период - седмица, две, месец. През това време общувайте само в спешни случаи, като ако имате деца, решавайте въпроси, свързани с тях. Също така постигнете съгласие, че до края на този период никой от вас няма да започва нова връзка.

"Тази пауза е важна, защото позволява на съпрузите да останат насаме със себе си и да анализират къде е настъпил дисбалансът. Когато сме в конфликтни отношения, е важно да спрем процеса на взаимни претенции. Силните емоции могат да ни накарат да кажем неща, за които по-късно съжаляваме," казва Надежда Павлова.

Заедно обсъдете следните въпроси:


- Кога се появиха разногласията?


- Какво не ви устройва в партньора и във връзката?


- Какво беше в началото и какво е сега?


- Какво бихте искали да имате в брака?


- Какво е готов да направи всеки от вас за това?


- Кой в каква роля е?


- Може би изисквате от партньора си това, което той не може да даде?

Разбирането на текущата ситуация е важно, за да не се сблъскате със същите проблеми в бъдеще. Ако не можете сами да разрешите проблемите в семейните отношения, обърнете се към специалист.

Източник: rambler.ru

СНИМКИ: Image by freepik

Image by Tumisu from Pixabay

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ