Според изследване, ръководено от Виктория Талуар, водещ специалист по социално-когнитивно развитие на децата от университета МакГил в Канада, строгото възпитание често води до това децата да са по-умели в лъжите.
Изследването показва, че в среди, където наказанието за грешки е неизбежно, малчуганите започват да мамят, за да избегнат последствия за своите действия.
Талуар и екипът ѝ създават експеримент, наречен ”Игра на надничане" (Peeping Game), за да установят кои деца лъжат най-добре. Тестът се провежда в две западноафрикански училища – едното с по-строги правила, а другото с по-либерален режим. На учениците се поставя задача да отгатнат кой предмет издава необичаен звук зад тях, без да надничат. Например, трябва да познаят бейзболна топка, която издава звук, който ѝ е нетипичен, като крясък. Ако детето отговори правилно, става ясно, че е надникнало тайно.
По време на експеримента възрастен излиза от стаята и при връщането си задава на децата два въпроса – какъв е предметът и дали са надничали, за да го видят. Резултатите показват, че в училището с по-либерален подход съотношението между деца, които казват истината, и тези, които лъжат, е сходно с това в западните училища. В по-строгото училище обаче, децата лъжат по-често и по-умело, като начин да избегнат последствия за това. Страхът от санкции ги превръща в експерти в скриването на истината. Така строгото възпитание, парадоксално, създава най-изкусните лъжци.
Измамата, според някои учени, е важен етап в детското развитие. Тези, които започват да лъжат, по-късно показват по-висока когнитивна способност. Канадско проучване на 1200 подрастващи на възраст от 2 до 17 години установява, че способността за измама е признак за интелектуално развитие. Само 20% от двегодишните в изследването могат да лъжат, но при четиригодишните процентът нараства до 90%. Тази склонност достига връх при 12-годишните.
Д-р Канг Лий, директор на Института за изследване на детето в Университета на Торонто, уверява родителите, че невинните лъжи не са повод за тревога. Според него, почти всички малчугани лъжат и това е знак за тяхното когнитивно развитие, тъй като те са в състояние да прикриват истината. Дори на шега добавя, че тези мъници може един ден да станат банкери.
СНИМКИ: Image by freepik
Image by Myriams-Fotos from Pixabay
Коментари (0)
Вашият коментар