Напишете дума/думи за търсене

11 начина за справяне с детската истерия

Родителите често се чудят как да останат спокойни, когато детето изпадне в истерия. Според клиничния психолог Рей Леви, тези моменти са неизбежни и са част от детското развитие.

”Малките деца, особено на възраст между 1 и 4 години, все още не са усвоили способността да се контролират. Затова често реагират бурно", обяснява той. Отбелязва също, че истериите обикновено започват, когато децата не получат това, което искат. За най-малките, на възраст между 1 и 2 години, тези избухвания са свързани с опити да изразят нуждите си – например от храна или смяна на памперса, но поради ограничените си говорни умения, не успяват да го направят и затова се разстройват.
При по-големите деца, на възраст 3-4 години, истериите често са начин да утвърдят своята независимост. Те са наясно с желанията си и се борят да ги наложат. Ако родителите не отговорят на тези искания, започва конфликт. Как обаче да се справите с тези кризисни моменти?

Ето 11 съвета, одобрени от експерти и изпробвани от родители:

1. Игнорирайте избухването


Според педиатъра Джей Хокър, това е един от най-ефективните подходи. Когато детето е в истерия, неговите емоции доминират и обикновено не реагира на разумни обяснения. Експертът по детско развитие Алън Каздин подчертава, че подобно на човек, който се дави, дете в криза не може да бъде научено на самоконтрол в този момент. Най-доброто, което може да направите, е да изчакате да се успокои.


2. Разберете различните видове кризи


Различните деца имат различен темперамент и реагират по различни начини. Ако отговорите на кризата с гняв, тя може да ескалира. Важно е да разпознаете симптомите и да се опитате да предотвратите нейното настъпване.

3. Дайте на детето пространство


Понякога детето просто трябва да освободи гнева си. Авторката Линда Пърсън съветва да го оставите да изрази емоциите си, като се уверите, че няма опасност да се нарани.

4. Отвличане на вниманието


Занимавайте детето с нещо друго, за да забрави за причината за кризата. Носете със себе си любими играчки или храна, които да отвлекат вниманието му.

5. Дисциплина без агресия


Вие сте модел за подражание на детето си. Ако използвате агресия, то вероятно ще ви имитира. Покажете му, че лошото поведение води до последствия, но без да използвате насилие.

6. Открийте причината


Важно е да разберете какво е предизвикало гнева на малчугана. Например, ако детето е гладно или уморено, осигурете му храна или сън, за да предотвратите кризата.

7. Прегръдки


Прегръдката може да бъде изненадващо ефективен начин за успокояване по време на истерия. Тя показва, че сте загрижени, дори ако не одобрявате поведението.

8. Сън, храна и вода


Гладът и умората са две от основните причини за детските истерии. Уверете се, че детето е нахранено и е получило достатъчно сън.

9. Стимул за добро поведение


Дайте му стимул да се държи добре, например като го похвалите предварително или му предложите награда за добро поведение.

10. Говорете спокойно


По време на криза запазете спокойствие. Ако вие останете спокойни, детето ще се научи да се успокоява по-бързо.

11. Усмихвайте се


Дори и да ви е трудно, запазете усмивка на лицето си. Малчуганите бързо усещат вашите емоции и могат да използват истерията, за да привлекат внимание. Усмивката ще им покаже, че контролирате ситуацията и всичко е наред.

Източник: Parents.com

СНИМКИ: Image by lookstudio on Freepik

Image by PublicDomainPictures from Pixabay

Image by Lee Murry from Pixabay

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ