Напишете дума/думи за търсене

Какво се прави на Голяма Богородица?

Голяма Богородица е най-важният летен християнски празник, почитан както от православните, така и от католиците.

Отбелязваме го на 15 август и според християнското предание това е денят, в който Божията майка, на 64 години, напуска земния живот и отива при сина си. Смъртта ѝ е описана като спокойна, наподобяваща заспиване, от което произлиза и терминът ”успение".

Този празник е съпътстван от множество традиции и обичаи, които са се запазили през вековете и се спазват и до днес. Ето някои от най-значимите.

1. Празникът започва още на предишния ден с вечерна служба в църквата, по време на която се изнася плащеницата на Божията майка, с което се отбелязва и краят на Богородичния пост.

2. В Бачковския и Троянския манастир на този ден се провежда празнично шествие с чудотворните икони на Пресвета Богородица, като в Троянския манастир иконата на ”Троеручица" е особено почитана.

3. Голяма Богородица е особено почитан празник сред жените, тъй като Дева Мария се смята за закрилница на майките, децата и семейството. Много хора посещават храмове, носещи името ѝ, за да оставят дарове и да се помолят за здраве и семейно благополучие.

4. В храмовете се носят плодове, мед и специално приготвена питка от ново брашно. Тези дарове се благославят и раздават, като се вярва, че Богородица е живяла скромно и постно.

5. В някои региони на този ден се берат първите плодове от лозето и бостана, които се освещават и раздават. След този ритуал семейството може да започне да ги консумира, а гроздето и динята са сред задължителните за трапезата плодове.

6. В някои области на този ден се вади новият мед, който се дарява в храма, за да бъде годината плодородна за пчеларите. Според преданията, Богородица е била пчеларка, затова и е почитана като тяхна закрилница.

7. В селските райони има традиция на Голяма Богородица да се приготвя хляб, който се раздава за здравето на добитъка. Съществуват и някои табута, свързани с празника, като жените в определено състояние да не влизат в църквата.

8. На този ден се организират големи родови събирания и курбани за здраве, като в някои семейства се приготвя и специално ястие като печена кокошка или петел.

9. На Голяма Богородица не се върши никаква работа. Вярва се, че ако на този ден вали, следващата година ще бъде плодородна и успешна.

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ