Напишете дума/думи за търсене

Как родителите отнемат лидерските качества на децата си?

Като родители всички мечтаем за успеха на децата си, искаме те да имат цели и да ги постигат. Но често, без да осъзнаваме, сами поставяме пречки по пътя им.

Прекомерната загриженост, защита и привързаност могат да подкопаят мотивацията им и да възпрепятстват развитието на лидерски качества.

Тези наши действия могат да ги направят нерешителни и неспособни да предприемат самостоятелни стъпки. Как се случва това? Ето няколко примера.

1. Ограничаваме възможността на детето да поема рискове, като го предпазваме от всяка възможна опасност. Въпреки че светът е изпълнен с рискове, не е възможно и не е нужно да ги избегнем всичките. За да се научи на житейски уроци, детето трябва да изпита и неуспехи.

Отглеждането в "клетка" е също толкова вредно, колкото и безразличното родителство. Страхът от нараняване не е причина да не му позволявате да кара колело, а конфликтите на площадката не винаги изискват вашата намеса. Ако му дадете свободата да действа самостоятелно, то ще се научи да бъде отговорно.

2. Взимаме нещата в свои ръце, вместо да дадем на детето възможността да опита. ”Ти си малък, дай на мен", ”Аз ще го направя по-добре" – тези фрази са познати на много родители. Въпреки че децата от ранна възраст искат да опитват различни неща, ние често сме склонни да ги спираме, което води до зависимост и липса на самостоятелност в бъдеще.

3. Избягваме да казваме ”не” от страх, че детето няма да ни обича. Много родители погрешно вярват, че отказите ги правят лоши. Напротив, поставянето на граници е важно за адаптацията на детето към света и за изграждането на чувство за отговорност.

4. Прекалено възхваляваме детето си, което може да създаде изкривена представа за собствените му способности. Вместо да използваме общи похвали като ”Ти си най-добрият", е по-добре да се съсредоточим върху конкретни постижения.

5. Налагаме собствените си нереализирани амбиции върху малчугана, отнемайки му правото на избор. Този подход води до загуба на мотивация и липса на самостоятелност в бъдеще.

6. Критикуваме прекалено много, което може да доведе до липса на самочувствие и интерес. Вместо това, е важно да подкрепяме детето и да му показваме, че сме на негова страна.

7. Даваме лош пример. Ако искаме малчуганите ни да са целенасочени и организирани, ние самите трябва да показваме същото поведение. Действията ни говорят по-силно от думите.

СНИМКИ: Image by Thomas G. from Pixabay

Image by Ribhav Agrawal from Pixabay

Image by Михаил Мингазов from Pixabay

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ