Напишете дума/думи за търсене

Как да включим детето в домакинските задължения?

Защо някои деца с желание се включват в домашните задължения, докато други категорично отказват да го правят?

Колкото и да е изненадващо, отговорът се крие в подхода на родителите. Много от тях несъзнателно допускат грешки в процеса на възпитание, което води до нежелание у малчуганите да помагат.

Дали детето ще прояви ентусиазъм към домашните задължения, или ще избягва всяка молба, зависи от начина, по който е възпитано и как се общува с него. Мнозина родители се оплакват, че отрочетата им са мързеливи и безотговорни, но е важно да се погледне ситуацията от различен ъгъл. Възрастните толкова често критикуват, че напълно забравят колко важно е да поощряват.

Ако детето не направи нещо по правилния начин, то веднага бива критикувано. А когато все пак се опита да помогне, мама и татко не показват признателност, а често следва нова критика. Типичен пример: детето се опитва да измие чиниите, но вместо похвала, получава забележка, че не го прави добре. Само няколко подобни реакции могат да угасят всяка детска инициатива, и това е само един пример от ежедневието. След такава ситуация, дали малчуганът ще иска отново да помага? Отговорът е очевиден. Освен това, родителите често не се доверяват на децата и не им поверяват отговорности, което възпрепятства развитието на техните умения.
Разбира се, на майката може да ѝ е по-лесно сама да свърши всичко, но това лишава подрастващото от възможността да придобие полезни умения. В резултат, то не се чувства необходимо, способно и самостоятелно, което убива желанието му да поема задължения. Има ли смисъл тогава да се чудим защо не помага? Осъзнаването, че липсата на желание за помощ е следствие от възпитанието, вече е половината от решението. Остава да разберем как да действаме, за да променим ситуацията или да я предотвратим в бъдеще.

Включете детето в домакинската работа по забавен начин. Например, можете да направите импровизирано готварско шоу, в което то да се научи как се готви или как се меси тесто. Важно е да показвате търпение и да избягвате критики. Това, което за вас е рутина, за него е нещо ново и интересно. Начинът, по който ще протече този процес, ще определи дали ще продължи да участва в семейните задължения, или ще се откаже.

Всяко желание за помощ в домакинството трябва да бъде насърчавано. Вместо да го критикувате за грешките, подкрепете го и внимателно го насочвайте. Дайте му повече самостоятелност. Може да се изненадате колко много са способни децата. Да, не всичко ще се получи от първия път, но всички сме се учили да правим нещата с опит. Ако преосмислите подхода си към възпитанието, ще откриете, че по-малките членове на семейството могат да помагат у дома с удоволствие и желание да допринесат за общото благо.

СНИМКИ: Image by karlyukav on Freepik

Image by Mariakray from Pixabay

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ