Много млади двойки се сблъскват с напрежение в отношенията със свекървата, което често води до обтегнати връзки между баби и внуци.
Причините за това могат да са различни – трудности на майката на мъжа да приеме новия член на семейството, чувство на ревност или липса на уважение от страна на снахата.
Враждебната атмосфера обаче не допринася за домашния мир, затова ви предлагаме някои начини, по които можете да установите ясни граници с вашата свекърва още от самото начало.
1. Говорете открито
Когато се роди дете, е напълно естествено свекърва ви да иска да ви посещава по-често. Въпреки това, ако това не ви устройва и не ви е приятна подобна намеса, ще трябва открито да споделите как се чувствате. Може би е най-разумно вашият партньор да инициира този разговор и да обясни защо ежедневните посещения не са подходящи или защо е необходимо предварително уговорено време. Не се притеснявайте да заявите гласно как искате да отглеждате детето си или да откажете нежелана помощ и намеса.
2. Включете партньора в домакинството
Често мъжете не са достатъчно ангажирани с домакинските задължения и се чувстват неподготвени, когато се появи дете. В такива случаи е вероятно те да потърсят съвети от своите майки и да ги предадат на съпругите си.
За да се избегне сблъсък на различни подхода, е важно и двамата партньори да са добре информирани и включени в управлението на дома и грижите за детето. Това ще ви позволи да установите общи граници и да минимизирате неразбирателствата.
3. Избягвайте конкуренцията
Майките на синове обикновено вярват, че те познават и обичат най-много порасналите си момчета. Това може да ги накара да се противопоставят на снаха си в различни аспекти. Важно е да не се въвличате в съревнование със свекърва си. Още по-добре е, ако насърчите партньора си да прекарва качествено време само с родителите си, което да помогне на майка му да се чувства по-спокойна и сигурна в отношенията им.
4. Установете график за срещи
Ако свекърва ви има навик да се отбива без предупреждение, договорете с партньора си за ориентировъчен график за посещения или разговори, и го споделете с майка му. Например, можете да организирате кафе всяка неделя или няколко видеоразговора през седмицата. Каквото и да решите, трябва ясно да го заявите и да се придържате към договореното, без да изпитвате вина. В крайна сметка, това е вашият личен живот и неприкосновено пространство.
5. Не се притеснявайте да казвате ”не”
Важно е да се научите да отказвате, когато е необходимо, вместо да правите компромиси от учтивост. Когато намерите своя комфорт в тези взаимоотношения, ще бъде по-лесно да постигнете баланс и да установите ясни граници.
6. Обмислете семейна терапия, ако проблемите продължават
Ако нищо от предложените решения не работи и свекърва ви продължава да се намесва в живота ви по нежелан начин, може да се наложи да разгледате възможността за семейна терапия. И не забравяйте, че вашият партньор е най-добре подготвен да разговаря с майка си, тъй като неговото мнение вероятно ще бъде по-добре прието. Вие нямате друг ангажимент към нея, освен да я уважавате. Не се чувствайте длъжна да пренебрегвате собствения си комфорт. Не е необходимо.
СНИМКИ: Image by freepik
Image by Aline Dassel from Pixabay
Image by Ginger Palmisano from Pixabay
Коментари (0)
Вашият коментар