Напишете дума/думи за търсене

16 важни неща, на които не ни учат в училище

В училище рядко се обръща внимание на личностното израстване на децата. Може би някога ще дойде момент, когато основната задача на образованието ще се промени – от натрупване на факти към фокус върху духовното обогатяване на младите хора.

Дипломите не ни правят по-добри и не ни предоставят отговори на най-важните въпроси в живота. Досега личностното развитие на детето е основно отговорност на родителите, макар че те самите често не са научени как да се развиват в тази посока.

Кои са важните уроци, които училището няма да даде на малчуганите, но на които е важно майките и татковците да ги научат? Вижте ги в следващите редове.

1. За да бъде уверено и силно, детето се нуждае от своя система от ценности, приоритети и принципи, които ще го насочват при жизнените му избори. Един мъдър родител използва всяка ситуация като възможност да научи детето си как да се справя с живота, да взима решения, да поема рискове и да извлича поуки.


2. Когато развие любов към себе си, то поема отговорност за здравето си, както физическо, така и емоционално. Тогава започва да прави избори, които подпомагат личното му развитие и самоуважение.

3. Децата търсят отговори на всичко, което се случва около тях. Те имат нужда някой да им обясни сложните човешки взаимоотношения и чувствата, които често ги объркват. Разговорите, споделянето на емоции и съвместното търсене на отговори са ключови за развиването на тази осъзнатост.

4. Успешната личност разбира, че сама носи отговорност за живота си, включително за последствията от своите действия. Това става възможно, когато детето развие самоуважение и вярва в собствените си способности.

5. Децата трябва да вярват, че мечтите имат силата да се сбъдват. Ако детето силно мечтае за нещо, родителите могат да го насърчат да преследва тази мечта, което ще му помогне да поставя нови цели и да се развива като личност.

6. Важно е да научим подрастващите да отстояват своите лични граници, да не се страхуват да казват „не" и да не позволяват на околните да ги манипулират.

7. Родителите често предават своите страхове на децата си несъзнателно. За да им помогнем да се справят със страховете си, първо трябва да се справим със своите собствени.

8. Вместо наказания, детето се нуждае от разбиране и подкрепа, когато прави грешки. Родителите трябва да го научат как да анализира и извлича уроци от тези грешки.

9. То трябва да се научи да вижда всяка промяна като възможност за нещо ново и по-добро, което ще му помогне да бъде отворено към новите обстоятелства.

10. Родителите трябва да разберат, че децата често действат по-бавно, защото тяхната скорост е по-естествена и здравословна.

11. Толерантността включва уважение към различията и достойнствата на другите, дори когато техните възгледи и ценности се различават от нашите.

12. Приятелите играят важна роля в личностното развитие и душевната хармония, като ни предоставят различни гледни точки и ни помагат да израстваме.

13. Разговорите за любовта и взаимоотношенията с другия пол трябва да започнат от ранна възраст, като те естествено се развиват с порастването на детето.

14. Всяко занимание може да бъде удоволствие, ако вложим в него любов и ентусиазъм. Любопитството на децата ги прави естествени изследователи и откриватели.

15. Хуморът помага на децата да превърнат негативната енергия в позитивна и е важна част от творческото им развитие.

16. Отношението към природата е важна част от житейската философия на малчуганите. Те трябва да бъдат колкото се може повече сред природата, за да развиват връзката със света около тях.

СНИМКИ: Image by freepik

Image by Thomas G. from Pixabay

Image by Михаил Мингазов from Pixabay

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ