Напишете дума/думи за търсене

Защо съвременните деца спряха да уважават родителите?

Мнозина родители са на мнение, че ако непрекъснато укоряват детето и критикуват грешките му, ще получат по-голямо уважение от негова страна.

Истината е, че именно този подход често води до обратен резултат. Ето пет ключови причини, поради които днешните малчугани не проявяват уважение към майките и бащите си.

Родителските форуми са пълни с тревожни въпроси: ”Как да постъпя? Детето ми не ме уважава! Къде сгреших?”. Проблемът с липсата на уважение при децата може да бъде сведен до пет основни причини:



1. Налагане на образ на перфектност


Много родители се стремят да изглеждат съвършени в очите на децата си, като създават илюзията, че никога не грешат. Това поражда чувство на неудовлетвореност и отдалеченост. А колко по-лесно би било, ако родителят признае: ”Аз също съм имал трудности в младежките си години. Направих грешки, но се научих от тях." Така детето ще види, че не е само в своите предизвикателства, и ще започне да цени житейския ви опит.

2. Постоянни критики и обвинения


Родителите често използват житейския си опит като оръжие срещу децата, критикувайки и осъждайки всяка тяхна грешка. Но вместо да помогнат, тези упреци създават напрежение и съпротива. Вместо да упрекваме, трябва да предложим подкрепа и съвет, който да помогне на детето да се справи с трудностите. Прекомерната критика води до отдръпване и загуба на уважение.

3. Отказ да се признае експертността на тийнейджъра


Трудно е за някои родители да признаят, че детето им може да е по-добре запознато с определени теми. Но когато поискате съвет от детето си, това демонстрира уважение и равнопоставеност. Тази промяна в отношението може да доведе до по-дълбока и взаимна връзка.

4. Липса на уважение към близките


Не можем да очакваме децата ни да ни уважават, ако не показваме същото към собствените ни родители или други близки. Децата учат чрез наблюдение и ако виждат неуважение, те ще го отразяват в поведението си.

5. Недоверие към детето


Трудно е да се има доверие на тийнейджър, особено ако той вече е лъгал. Но без доверие е почти невъзможно да се изгради истинско уважение. Постоянното подлагане на съмнение и нарушаване на личното пространство на детето само засилва напрежението и отчуждението.


Уважението е двустранен процес. Ако искаме малчуганите да ни уважават, трябва да покажем същото към тях: да се интересуваме от мнението им, да зачитаме личното им пространство, да проявяваме търпение и разбиране. Само така ще можем да изградим здрава и устойчива връзка с тях, която ще устои на времето.

СНИМКИ: Image by freepik

Image by Gerd Altmann from Pixabay

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ