Всеки от нас има отношения, които пази като нещо ценно. Независимо дали става дума за романтични връзки или приятелства, ние се стараем да ги запазим и да предотвратим тяхното разпадане.
Когато животът стане труден и бъдещето изглежда несигурно, начинът, по който се справяме с тези трудни моменти, може да определи дали връзката ще бъде спасена, или ще приключи. Но как точно се постига това?
Харвардският психиатър д-р Франк Андерсън разкрива една фраза, която според него може да се окаже ключова за съхраняването на почти всеки вид отношения.
Често сме склонни да виним другите за своите реакции, емоции и страдания. Но истината е, че само ние сме отговорни за своето вътрешно изцеление и за собствените си чувства. И понякога това означава да признаем: ”Аз съм този, който има проблем”, споделя Милър. Тази фраза отразява осъзнаването на собствените ни несъвършенства и нуждата да работим върху тях.
Ако желаете да запазите връзката си, трябва първо да разберете как и защо реагирате по определен начин. Когато между хората възникнат конфликти, е лесно напрежението да ескалира. Всички искаме да сме прави и да бъдем чути. Но в такива моменти е важно да се запитаме: ”Защо реагирам по този начин?"
Беше ли наистина необходимо да изразите гнева си така бурно? Защо почувствахте такава силна реакция? Най-важното, какво в миналото ви е предизвикало тези чувства? Тези въпроси могат да бъдат трудни за задаване, но осъзнаването на собствените недостатъци е първата стъпка към спасяването на една връзка.
Ако не осъзнавате своите слабости, ще ви бъде трудно да ги преодолеете и да предотвратите тяхното негативно влияние върху бъдещето ви.
Истината е, че не винаги можем да избегнем задействането на емоции – поне не без сериозно самоанализиране. Един от най-ефективните начини да се научите да рефлектирате върху себе си е чрез терапия. Но, както отбелязва д-р Андерсън, това не е единственият път. Хората могат да практикуват самоосъзнаване чрез медитация, водене на дневник или други техники за осъзнатост.
Докато не приемем и не проявим състрадание към собствената си реактивност, ще се борим с вътрешното напрежение. Но когато признаем тези части от себе си и ги изразим открито, те могат да се превърнат в наша сила, завършва Милър.
СНИМКИ: Image by freepik
Image by ivan eduardo frias araujo from Pixabay
Коментари (0)
Вашият коментар