Бременността често се нарича вълшебно време, но тя също така носи със себе си редица предизвикателства.
Женското тяло преминава през значителни промени – коремът нараства, а неприятни симптоми като сутрешното гадене и повръщане не са изключение.
Въпреки това, бременността има и своята светла страна – бъдещата майка носи нов живот и придобива една от най-значимите и почетни роли в обществото – тази на майката.
Нарастване на матката
Тялото жена претърпява удивителни промени. Например, матката увеличава обема си 500 пъти, а теглото ѝ нараства 25 пъти! Едва след раждането органът се връща към нормалното си състояние. Сърцето също претърпява значителна трансформация – то нараства по размер и започва да работи с 50% по-интензивно, за да снабдява както тялото на майката, така и това на бебето с необходимите хранителни вещества и кислород.
Гъвкавост
Дори ставите стават по-гъвкави, благодарение на хормона релаксин, който подготвя тялото за предстоящото раждане. Освен физическите промени, хормоналните изменения оказват влияние и върху емоциите и сетивата на бъдещата майка. Например, някои жени развиват нетипични хранителни капризи – може да им се приискат кисели краставички посред нощ. Това се дължи на прогестерона, който също може да промени предпочитанията им към определени храни – любимо ястие изведнъж става непоносимо.
Способност за самолечение
Може би си мислите, че способността за бързо самолечение е запазена за героите от филмите, но всяка бременна жена притежава подобна дарба. Благодарение на плода, който споделя с майката своите стволови клетки, нараняванията ѝ се лекуват много по-бързо. Бременността дори може да забави стареенето – не случайно казват, че бременните жени изглеждат по-млади и свежи.
Нещо повече, съществуват данни, че някои хронични заболявания, като например множествена склероза, е вероятно да отстъпят по време на бременност. Според учените, този период дори може да удължи живота на жената.
Нарастване на крайниците
По време на бременност талията и гърдите на жената не са единствените неща, които нарастват. Това се случва и с краката ѝ. Има няколко причини: прекомерно натрупване на течност в тялото на бъдещата майка, омекване на ставите поради хормонални промени, повишен натиск върху свода на стъпалото заради по-голямото тегло.
Пигментация
Чест „спътник" на бременните жени е пигментацията. 90% от майките се сблъскват с този проблем. По лицата им могат да се появят специфични петна, особено в областта на челото, носа, брадичката, скулите и очите. Цветът на тази пигментация зависи от първоначалния тон на кожата на майката: светлата става по-тъмна, а тъмната - по-светла.
СНИМКИ: Image by freepik
Image by Robster_91 from Pixabay
Коментари (0)
Вашият коментар