Напишете дума/думи за търсене

Фаворизирането на едно от децата води до ниско самочувствие

Изследвания показват, че родителското предпочитание към едно дете пред друго е по-често срещано, отколкото се предполага, и може да има сериозни негативни последици.

Според данни, около 65% от семействата демонстрират подобно поведение, което е забелязано в различни култури по целия свят, съобщава Би Би Си.


Предпочитането на едно дете за сметка на друго може да повлияе трайно на емоционалното състояние на всички замесени. Това явление, което специалистите наричат "родителско преференциално отношение" (Parental Differential Treatment – PDT), е свързано с редица проблеми в психичното здраве.

Малчуганите, които усещат, че са третирани по-неблагоприятно в сравнение с братята или сестрите си, започват да страдат още в ранна възраст. Проучванията сочат, че те деца често развиват ниско самочувствие, тревожност, депресия и други поведенчески проблеми, включително склонност към рискови действия. Емоционалните последици от родителското фаворизиране може да се проявят и в други аспекти. Например, китайски изследователи са установили, че младежи, които са били пренебрегвани от майките и бащите, имат по-голям шанс да развият пристрастяване към мобилните телефони.

Негативното въздействие не изчезва с годините. Дори в зряла възраст тези деца са по-склонни да страдат от депресия. В допълнение, предпочитанията на родителите могат да продължат и в по-късни етапи от живота, като децата започват да проявяват същото отношение към родителите си.

Фаворизирането също така оказва влияние върху отношенията между братята и сестрите, засилвайки напрежението и конфликтите между тях, което може да се отрази негативно на семейната динамика и да продължи през целия им живот. А добрите отношения между братя и сестри са от съществено значение за дългосрочното психично и емоционално здраве.

Учените също така отбелязват, че най-малкото дете често се оказва в ролята на "любимото", като родителите са по-склонни да фаворизират децата, които приличат на тях. Но да бъдеш "любимото дете" не винаги носи само ползи. Често това създава допълнителен натиск и напрежение в отношенията с другите братя и сестри, а в някои случаи дори води до емоционален стрес.

Меган Гилиган, доцент по човешко развитие в Университета на Мисури, посочва, че макар да се смята, че да бъдеш "любимец" е свързано с привилегии, в действителност може да причини депресия и емоционално страдание.

СНИМКИ: Image by senivpetro on Freepik

Image by amyelizabethquinn from Pixabay

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ