Две сестри близначки, на които лекарите предричат едва 10% шанс за оцеляване преди раждането им, успяват да преобърнат всички прогнози и днес растат здрави и щастливи.
След като прекарват първите няколко седмици от живота си в детската болница в Глазгоу, Шотландия, те се прибират вкъщи, където продължават своето развитие.
През декември 2023 г., когато майка им Сали е по средата на бременността си, лекарите диагностицират бебетата със синдром на трансфузия между близнаци (TTTS). Това състояние предизвиква неравномерно разпределение на кръвта между двата плода – единият близнак действа като донор, предоставяйки кръв на другия. Донорът страда от недостиг на кръв, докато реципиентът получава прекомерни количества, което крие сериозни рискове за здравето и живота на и двата плода.
Ситуацията става още по-напрегната, когато Сали постъпва в болница в Глазгоу заради необходимостта от рискова интервенция – лазерна аблация, която трябва да стабилизира кръвния поток между близнаците и да увеличи шансовете им за оцеляване, разказва Daily Record.
През февруари 2024 г. двете момиченца, Келси и Уилоу, се раждат преждевременно, само в 32-та седмица на бременността. Те прекарват четири седмици в отделението за интензивно лечение на новородени, където получават внимателна медицинска грижа. Въпреки всички трудности, след месец са изписани и вече се радват на новия си живот.
„Бременността ми беше като на филм – пълна с напрежение и страх. Още не мога да осмисля всичко, което се случи", споделя Сали. „Диагностицираха близнаците с най-тежкото ниво на TTTS, което доведе до сърдечна недостатъчност и при двете. Единият плод бе напълно лишен от околоплодна течност, докато другият имаше прекалено много."
След дълги консултации с медицинския екип, ръководен от д-р Гибсън, Сали и семейството й решават да се подложат на лазерна аблация, за да се затворят част от кръвоносните съдове в плацентата. Това е било необходимо, за да може кръвта да се разпределя по-равномерно между двете бебета. Процедурата крие огромни рискове, включително преждевременно раждане и потенциални усложнения както за майката, така и за бебетата.
„Без интервенцията шансовете на децата ни да оцелеят бяха едва 10%," казва Сали. „За наше щастие, операцията беше успешна."
След интервенцията следват тревожни седмици на несигурност, докато семейството чака да види дали състоянието на бебетата ще се подобри. „Бяхме на ръба – не знаехме какво да очакваме. Възможно беше течността отново да се натрупа и да влоши състоянието им."
За щастие, нещата се развиват благоприятно, и Келси и Уилоу се раждат без сериозни усложнения, дишайки самостоятелно. Въпреки че първоначално се нуждаят от хранене със сонда, постепенно започват да се стабилизират и след месец в болницата се прибират у дома.
Коментари (0)
Вашият коментар