Напишете дума/думи за търсене

Предупредителните симптоми на сезонния грип

С настъпването на студените месеци острите респираторни заболявания стават все по-чести.

Тази тенденция е резултат както от външни фактори – отслабване на имунитета на организма при студено време, така и от социални – прекарване на повече време на закрито и близък контакт с хора, което улеснява разпространението на вируси и бактерии.

През есента и зимата грипните вируси започват активно да се разпространяват, като първите случаи зачестяват от ноември, а пикът на заболяването е обикновено през януари и февруари. Инфекцията с грип често се развива с рязка и тежка симптоматика, която е различима от другите респираторни инфекции.

Симптомите се проявяват внезапно – започват с висока температура, обикновено между 38,5 и 39 градуса, придружена от силна отпадналост, главоболие, болки в мускулите и ставите и дори дискомфорт при движение на очите, често описван като болка в очните ябълки. Един от характерните симптоми е и сухата кашлица, породена от предпочитанието на вируса към атакуване на трахеята.

В допълнение към лечението на самата инфекция, от ключово значение е и облекчаването на симптомите. Колкото по-рано започне лечението, толкова по-бързо може да се ограничи размножаването на вируса и да се избегне задълбочаването на неразположенията. Това позволява организмът да се възстанови по-лесно и с по-малко последици.
Подкрепата за имунната система в този период също играе съществена роля. Добре е да се увеличи приемът на топли течности и витамини, особено витамин C, който укрепва лигавиците и активизира белите кръвни клетки. Цинкът и селенът също са важни за имунната система, като помагат за повишаване на нивата на интерферон, естествено вещество с антивирусни свойства.

Растителните екстракти са ефективен природен помощник в борбата с инфекциите. Например, екстрактът от мащерка има противовъзпалителни, антисептични и противовирусни свойства. Черният бъз е също популярен заради високото съдържание на витамини и микроелементи като цинк, селен и калций, които подпомагат организма при вирусни и бактериални инфекции.

При наличие на изявени симптоми, често се използват парацетамол и фенилефрин. Парацетамолът намалява болката и температурата без да уврежда стомашната лигавица, което го прави подходящ за хора с различни състояния, включително алергии и диабет. Фенилефринът, от своя страна, облекчава запушения нос, като намалява отока в носната лигавица, без да причинява сънливост. При сериозни симптоми, продължителна температура, която не можете да намалите и усложняване на състоянието, задължително се консултирайте с лекар.

СНИМКИ: Image by kroshka__nastya on Freepik

Image by Tumisu from Pixabay

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ