Малайзийски изследователи са установили, че кетогенната диета може да подобри шансовете за зачеване при жени, страдащи от синдром на поликистозните яйчници.
Чрез задълбочен анализ на данни от седем различни проучвания с общо 170 участници, учените подчертават значението на тази диета за хормоналния баланс и репродуктивното здраве.
В рамките на изследванията спазването на диетата е било проследявано по различни начини: тестове за урина или кръв, консултации и телефонни напомняния, както и самооценка от страна на участниците. Основният фокус е бил върху влиянието на кетогенната диета върху телесното тегло и три ключови репродуктивни хормона – тестостерон, прогестерон и фоликулостимулиращ хормон (FSH).
След 45 дни стриктно спазване на кетогенната диета се наблюдава значително понижение на нивата на тестостерон, което е от съществено значение за жените с поликистоза. Високите нива на този хормон често водят до проблеми с овулацията, като възпрепятстват развитието и освобождаването на яйцеклетки. Освен това, нивата на FSH са също понижени – фактор, който в дългосрочен план може да благоприятства овулацията.
Участничките в изследванията отбелязват и намаление на телесното тегло с около 11%, което е друг ключов фактор за повишаване на шансовете за забременяване. Днес на поликистозните яйчници засяга около 10% от жените в детеродна възраст и е една от водещите причини за затруднения при зачеване.
Кетогенната диета се характеризира с нисък прием на въглехидрати и високо съдържание на мазнини и протеини. Когато тялото спре да получава въглехидрати, то преминава в състояние на кетоза – процес, при който черният дроб произвежда кетони, използвани като алтернативен източник на енергия. Сред препоръчваните храни са месо, риба, птици, яйца, зеленолистни и нескорбялни зеленчуци, както и пълномаслени млечни продукти. Древните хора несъзнателно са следвали подобна диета, тъй като храната им е била предимно базирана на лов и събиране.
Резултатите от изследването са публикувани в научното списание Journal of the Endocrine Society и предизвикват все по-голям интерес сред специалистите в областта на ендокринологията и диетологията.
СНИМКИ: Image by tirachardz on Freepik
Коментари (0)
Вашият коментар