Напишете дума/думи за търсене

Почитаме Св. Анна: Какво не се прави в деня на най-силните магии?

На 9 декември Православната църква почита Света Анна, майката на Дева Мария.

Светицата е символ на закрилата над брака, семейството, майчинството, бременните жени и вдовиците. Този ден е познат също като Зимна Св. Анна или Анино зачатие.

Анна, бабата на Христос, произхожда от рода на Аарон. Култът към нея набира популярност през VI век, когато в Константинопол е изградена първата църква, носеща нейното име. Тя е покровителка на Квебек, Бретан, родилките и миньорите.

В народната традиция празникът е известен като Янино зачатие, Аньовден, Анино въведение или Света Ана Каталина. Денят се свързва с обръщането на слънцето към пролетта, когато дните започват да нарастват, макар и съвсем малко. Тази символика носи надежда за ново начало, светлина и късмет. Вярва се, че нощта преди празника е най-дългата в годината (по стар стил датата съвпада със зимното слънцестоене). Легенда разказва, че седем светци понасят слънцето на ръце, за да го насочат към пролетта.

Според Протоевангелието на Яков, некатоличен текст, Анна и съпругът й Йоаким получават вест от ангел, че ще имат дете. Анна обещава да го посвети на Бог. Когато Мария навършва три години, тя е отведена във Втория храм.

Името Анна произлиза от староеврейската дума „Hannah", която означава „благодат" или „милост". В българската традиция на този ден се приготвя постна храна: варено жито и царевица, баница със зеле, праз с ориз и маслини.

На 9 декември жените варят жито и царевица за плодородие. Някои стопани въвеждат прасе в дома си, вярвайки, че това ще донесе късмет. Поставят се и кокошки да мътят яйца, за да се излюпят всички. Вярва се, че в тази нощ черни магии имат силно въздействие. Магьосници, приели формата на мушици, обикалят домовете, носейки беди. За защита се убиват мушици над свещта или се пръскат нивите с пепел и просо. Животните се мажат със смес от въглен, чесън и мазнина.

Срещу зли сили се пали говежда тор пред къщите, за да ги прогони с дима. Забранено е на бременни и млади жени да работят, за да се предпазят от тежко раждане. Не бива да се плете или тъче, за да бъдат агнетата здрави и стадото предпазено от вълци. Според поверията магьосници могат да издоят луната, превърната в крава, за да отнемат плодородието.

Вярва се, че първият гост, влязъл в дома на празника, носи предзнаменования – полът му подсказва какви животни ще се раждат през годината, а неговият характер – дали ще има изобилие и здраве. Ако прагът бъде прекрачен от кокошка, това вещае лоша година.

Вечерта момичетата поставят в съд с вода зърна и клонки от ябълка или вишна. Ако те покълнат до края на годината, това е знак за предстояща сватба.

На този ден по времето се предсказва каква ще е новата година. Слънчево време означава, че и на Нова година ще е ясно. Обилен скреж по дърветата предвещава добра реколта, а снегът, трупащ се по оградите, е знак за неуспешна година.


Имен ден празнуват: Ана, Анна, Ане, Анелия, Анета, Анита, Аница, Анка, Анко, Аня, Яна, Янаки, Янита, Яница, Янко и други производни.

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ