На 27 декември Православната църква отбелязва паметта на Св. Стефан – първия мъченик на християнството.
Този ден е изпълнен с традиции и символика, като основната идея е да се събере семейството около трапезата. Според обичая, масата трябва да бъде богато украсена с месни ястия и задължително с баница с месо – емблема на празника.
Младите семейства посещават своите кумове или по-възрастните роднини, за да изразят уважение и признателност. Интересен факт е, че над 270 000 българи празнуват имен ден на тази дата. Името Стефан, което означава „венец" на гръцки, е носено от повече от 50 000 мъже в България, което го прави едно от най-популярните имена у нас.
Стефановден е третият ден след Рождество Христово и бележи последния голям празник за годината. Сред традициите на този ден се откроява обичаят ладуване – ритуал, чрез който младите моми гадаят за бъдещите си съпрузи. Те се събират, пускат китки, вързани с пръстен или друг личен предмет, в нова кана с вода, а на сутринта една от тях, облечена като булка, вади китките и предсказва за женитба. Вярвало се е, че ако мома сложи ечемик под възглавницата си, през нощта ще сънува своя бъдещ съпруг.
Денят също така е част от т.нар. Мръсни дни, които траят до 6 януари. През този период, когато според вярванията младият Христос още не е кръстен, хората се пазели от злите сили, като караконджули, върколаци и вампири. Ето защо съществуват строги забрани, свързани с празника.
1. Не излизайте навън нощем, за да избегнете опасностите от среща със зли сили.
2. Не се правят сватби и седенки, за да се избегнат нещастия.
3. Не се шият мъжки дрехи, за да не пострадат мъжете от вълци.
4. Възрастните не се къпят, защото водата не е осветена. Ако малко дете трябва да се окъпе, му се ушива нова риза, за да се предпази от зли сили.
5. Избягва се зачеването, защото се вярва, че дете, заченато в този период, ще бъде подвластно на тъмни сили или ще бъде привлечено от змейове.
Стефановден е време за равносметка – моментът, в който хората завършват старото и се подготвят за новото начало. Празнкът обединява християнски и народни традиции, създавайки уникална атмосфера на почит към семейството, вярата и преданията.
Коментари (0)
Вашият коментар