В древността гърците са притежавали изключителната способност да разбират любовта в нейните различни измерения.
Те използвали различни термини, за да опишат различните форми на обич и привързаност, което им помагало да ги разграничат по-ясно.
За философа Платон любовта била нещо много повече от емоция – тя била движещата сила на природата, която ни помага да преодолеем ограниченията на собствената си индивидуалност и да се доближим до нещо по-висше.
В наши дни романтичната любов доминира в представите на мнозина за щастие. Малцина обаче разбират, че тя не е универсална или вечна. Ограничаването до търсенето само на романтика може да ни лиши от други видове любов, които са по-устойчиви, по-достъпни и често носят по-дълбока удовлетвореност.
Време е да погледнем отвъд популярния мит за любовта и да се запознаем с нейните седем основни форми, вдъхновени от класическите философи като Платон и Аристотел.
1. Ерос
Ерос е любовта на страстта и желанието – най-близката до това, което днес разбираме като романтична любов. В гръцките митове тя е представена като силна, почти луда емоция, предизвикана от стрелите на Купидон. Парис и Елена са класически пример за Ерос, чиято разрушителна сила довежда до падането на Троя.
В съвременността Ерос символизира дълбокото привличане, което често е свързано с инстинктите за оцеляване и възпроизводство. Въпреки това тази форма на любов често се противопоставя на Логоса – разума, а Купидон е изобразяван като сляпо дете, напомняйки ни за нейната непредсказуемост.
2. Филия
Филия е любовта на приятелството, изградена върху взаимна добра воля. Аристотел я разделя на три вида – приятелство от полза, приятелство за удоволствие и най-висшата форма – приятелство, основано на добродетелност и взаимно уважение.
За Платон най-дълбокото приятелство се ражда, когато Ерос се трансформира във Филия – когато страстта се превръща в общ стремеж към познание и взаимно развитие. Истинското приятелство е споделена пътека към по-пълноценен живот и себепознание.
3. Стордж
Стордж е любовта, която възниква между роднини – тази на родителите към децата им и обратно. Тя е по-скоро естествена привързаност, отколкото избор, често асиметрична, особено в ранните етапи на живота.
В романтичните отношения Стордж може да се появи, когато първоначалната страст на Ерос отстъпи място на привързаност и дълбоко взаимно приемане. Това е любовта, която изисква търпение и се развива с времето.
4. Агапе
Агапе е безусловната, универсална любов – тази, която изпитваме към цялото човечество, природата или дори към Бог. Тя е алтруистична и безкористна, често разглеждана като съвременното разбиране за милосърдие.
Агапе не изисква близост или връзка – тя е любовта, която обединява и лекува. В свят, раздиран от конфликти и разделение, този тип любов е по-необходима от всякога.
5. Лудус
Лудус е леката и игрива любов – тя се проявява във флирта, танците, закачките. Това е любовта без ангажименти, любовта към забавлението и радостта.
Въпреки лековатия й характер, Лудус може да бъде трайна, когато и двете страни приемат връзката като неизискваща и свободна. Проблемите възникват, когато Лудус се бърка с Ерос, тъй като двете имат различна природа.
6. Прагма
Прагма е практичната любов, изградена върху разума, съвместимостта и дългосрочните цели. Тя е обичайна при уредените бракове и в отношения, в които устойчивостта е по-важна от романтиката.
В най-добрите случаи Прагмата съчетава зрелост и взаимно уважение, позволявайки на партньорите да изградят стабилна и дълготрайна връзка, без да изискват перфектност.
7. Филавтия
Филавтия е любовта към себе си – тя може да бъде както здравословна, така и разрушителна. В първия случай това е основата за самоуважение, личностно израстване и способност за обич към другите. В нездравословната си форма Филавтия се превръща в нарцисизъм и високомерие.
Хората със здравословна Филавтия са устойчиви на разочарования, приемат себе си и са способни да прощават. Те черпят сила от вътрешната си увереност, а не от външни фактори като статус или богатство.
СНИМКИ: Image by freepik
Image by congerdesign from Pixabay
Коментари (0)
Вашият коментар