На 6 януари отбелязваме Богоявление, известно и като Йордановден.
Според традицията хората посещават църква, а най-смелите се гмуркат в ледените води на реките и езерата, за да извадят кръста. Смята се, че този, който го хване, ще се радва на здраве и късмет през цялата година.
В ранните часове на деня жените обичат да измиват лицата си с вода от река или кладенец, вярвайки в нейната пречистваща сила. Също така е обичайно домовете да бъдат напръскани със светена вода за благополучие. Всеки вярващ може да вземе такава от църквата, за да благослови дома и близките си.
Според поверието, в нощта срещу Йордановден небето се отваря, и всяко желание, отправено тогава, ще се сбъдне. Ако времето на празника е студено и сухо, това е знак за добра и плодородна година. Вярва се също, че на Йордановден водата придобива чудодейна сила – лекува болести и пречиства душата. Затова болни хора влизат в осветената река с надежда за изцеление. Ако хвърленият кръст замръзне, това е знак за здрава и благодатна година.
Традициите включват и месене на специален обреден хляб, който се приготвя със светена вода. Всеки от семейството взема по парче, за да му донесе здраве и успех. На вечеря се чупят орехи – здравата ядка предвещава добър късмет, а развалената се приема за знак за болест.
Свещта, запалена на празничната трапеза, се запазва през годината. При буря с гръмотевици тя се запалва отново, за да пази дома от удари на мълнии.
На Йордановден се извършва и голям водосвет край реки и езера. Хората вярват, че традицията да се „поръсват" имениците за здраве и щастие тръгва именно от този ден. В някои райони на страната има обичай след връщане от църква да се поставя брадва с острието нагоре, която всеки прескача, за да се отстранят болестите и злото от дома.
Коментари (0)
Вашият коментар