Саксийните растения не само създават уют в дома, но също така допринасят за подобряване на здравето и балансиране на енергийното поле.
Ето няколко вида, които заслужават внимание.
1. Алое
Това устойчиво сукулентно растение съхранява вода в месестите си листа, което го прави подходящо за отглеждане дори при по-сух климат. Наричат го „столетник", тъй като в домашни условия цъфти рядко, макар че в подходяща среда може да радва с цветове всяка година. Един възрастен екземпляр е достатъчен, за да размножите растението.
Алоето е известно със своите лечебни свойства – подпомага зарастването на рани, унищожава бактерии като стафилококи и стрептококи и съдържа вещества, потискащи растежа на ракови клетки. Най-силен ефект има при растения на възраст над три години.
2. Спатифилум
Със своите изящни бели цветове и продълговати зелени листа, това растение е символ на елегантност и лесно се адаптира към различни условия. Обича светлина, топлина и висока влажност, но може да расте и на сянка.
Пречиства въздуха от вредни вещества като фенол, бензол и формалдехид, унищожава микроорганизми и дори намалява риска от плесени. Допринася за по-спокойна и балансирана атмосфера.
3. Хибискус (Китайска роза)
Това красиво растение с лъскави листа и големи цветове предпочита разсеяна светлина, умерена влажност и топлина. Може да издържи краткотрайно застудяване, което го прави сравнително издръжливо.
Подобрява енергията в дома, стимулира решителността и дружелюбността. Прочиства въздуха, а цветовете му се използват за приготвяне на чай с антиоксидантни свойства.
4. Лимон
Лимоновото дърво е капризно към влажността и местоположението – всяко преместване може да доведе до опадане на листата. Нуждае се от много светлина и топлина, за да расте здраво.
Листата и плодовете на лимона унищожават бактерии и подпомагат лечението на респираторни заболявания. Маслото му успокоява нервите и стимулира умствената дейност.
5. Каланхое
Този растителен вид обича ярка светлина, но трябва да се пази от пряка слънчева светлина. През зимата се полива пестеливо. Има антимикробни свойства – сокът му подпомага зарастването на рани и спира кръвотечения. Освен това пречиства въздуха от патогени.
6. Мушкато
Често срещано в градините, мушкатото може да се отглежда и в интериора. Изисква добро осветление и умерено поливане. Ароматът му успокоява, прогонва насекоми и помага при безсъние и стрес. Пречиства въздуха от вредни вещества.
7. Хлорофитум
Това растение е лесно за отглеждане и може да расте както на слънце, така и на сянка. Издържа на засушаване и не изисква сложна поддръжка. Пречиства въздуха от токсини и дим. Ефектът се засилва, ако в почвата се добавят дървени въглища.
8. Нефролепис (Папрат)
Тази папрат обича влажност и редовно поливане, но може да вирее и на сянка. Обогатява въздуха с кислород, стимулира имунната система и неутрализира вредните излъчвания от електронни устройства.
9. Хамеропс (Палма)
Бавнорастяща и устойчива на сух въздух, тази палма изисква обилно поливане и светлина. Овлажнява и пречиства въздуха, допринасяйки за свежа атмосфера.
10. Бегония
Бегониите, независимо дали са цъфтящи, или декоративни, растат добре на сянка и са непретенциозни. Отделят фитонциди, които унищожават микроорганизми и премахват токсините от въздуха.
СНИМКИ: Image by freepik
Image by Milada Vigerova from Pixabay
Image by Rajesh Balouria from Pixabay
Коментари (0)
Вашият коментар