Напишете дума/думи за търсене

Кои са опасните „капани” в поставянето на ботокс?

Ботокс инжекциите отдавна са се утвърдили като популярен метод за изглаждане на бръчки, но последните тревожни събития в България разкриват и тъмната страна на тази разкрасяваща процедура.

В последната седмица броят на хоспитализациите след компрометирани интервенции с ботокс рязко се увеличи. Само в „Пирогов" са регистрирани единадесет тежки случая на усложнения.

„Челото ми се поду, под очите имах отоци, а болката не спираше. Месеци наред се чувствах зле и не можех да движа лицето си – все едно бях парализирана", разказва една от потърпевшите, която се доверила на Арина Осипова, известна като д-р Гууд в социалните мрежи.

Още по-голяма загриженост буди фактът, че в България няма наличен ботулинов антидот. „Преди време разполагахме с анатоксин, но той вече е под регулация. Внасянето му от Румъния или Полша отнема минимум 15 дни, което прави лечението на усложненията изключително трудно и рисково", обяснява доц. Мария Димитрова от „Пирогов".

По закон ботулиновият токсин се счита за лекарствен продукт, който трябва да бъде предписан и прилаган само от медицински специалист. Адвокат Мария Шаркова, експерт по медицинско право, подчертава, че козметиците и естетичните салони нямат право да извършват подобни процедури. Въпреки това, в България продължава да се наблюдава масова практика на нелицензирани инжекции, което излага пациентите на сериозен риск.

Нерегламентираните интервенции често включват използване на некачествен или контрабанден материал, както и неправилно дозиране. В сертифицираните медицински заведения всяка ампула разполага с индивидуален номер и пациентът получава пълна информация за използвания продукт – нещо, което напълно липсва при съмнителни практики.

Специалистите съветват преди да се подложите на подобна процедура, да проверите дали лекарят е вписан в регистъра на Българския лекарски съюз и дали интервенцията се извършва в лицензирано медицинско заведение. Нормалните цени за качествена процедура варират между 300 и 800 лева на зона – всяка оферта значително под този диапазон трябва да буди съмнение.

Дори когато ботоксът е прилаган от квалифициран лекар, употребата му може да доведе до неочаквани последствия. Ето някои от тях:


1. Отслабване на лицевите мускули


Д-р Каролин Чанг, преподавател по дерматология в Университета „Браун", посочва, че редовните инжекции могат да доведат до загуба на мускулна маса. Това намалява нуждата от нови процедури, но също така ограничава мимиките и прави лицето по-неизразително.

2. По-голяма ефективност с времето


Проучване от 2015 г. в списание Toxins установява, че колкото по-дълго човек използва ботокс, толкова по-силно и дълготрайно става неговото действие. Това означава, че еднократното приложение може да не е толкова ефективно, колкото редовните инжекции.


3. Риск от навлизане в нервната система


Изследователи от Университета на Куинсланд откриват, че ботоксът може да се придвижи извън мястото на инжектиране и да достигне до централната нервна система. Необходими са допълнителни проучвания, за да се установи доколко това е опасно.


4. Изтъняване на кожата


Според д-р Патриша Уекслър, дерматологичен хирург, прекомерната употреба на ботокс може да доведе до по-тънка и по-чувствителна кожа, особено ако инжекциите започнат в млада възраст.


5. Натрупване на странични ефекти


Доклад от 2015 г., публикуван в Pharmacology, показва, че след десетата или единадесетата инжекция някои хора започват да изпитват повече нежелани реакции.

Въпреки популярността на ботокса в борбата със стареенето, рисковете от неговото неправилно прилагане са сериозни. Нелегалните процедури, липсата на антидот и възможните дългосрочни последствия правят информирания избор абсолютно задължителен.

СНИМКИ: Image by lookstudio on Freepik

Image by kp yamu Jayanath from Pixabay

Image by Tung Lam from Pixabay

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ