За много възрастни е озадачаващ фактът, че децата често не желаят да си лягат и защо приспиването им може да се превърне в истинско предизвикателство.
Ние бихме искали да имаме поне половината от тяхното време за сън, но за съжаление това не е възможно. Истината е, че често отказът на малчуганите да си легнат се дължи на някои грешки, които родителите допускат, понякога - без да го осъзнават. Ето какво е добре да избягваме, ако искаме да намалим съпротивата при лягане.
1. Използване на съня като наказание
Една от най-сериозните грешки е свързана с прилагането на съня и времето за лягане като заплаха. Например: „Ако не си изядеш вечерята, ще си легнеш вместо да играеш" или „Който не слуша – право в леглото". Сънят и времето за лягане трябва да се възприемат от детето като нещо полезно и приятно. Ако използвате „Лека нощ" като синоним на „Наказан си", вашият син или дъщеря може да започнат да гледат на времето за сън като на затваряне в тъмна стая за изтърпяване на наказание.
2. Предлагане на храна след лягане
Децата са изключително изобретателни и след като им кажете „време е за сън", изведнъж им се допишква, огладняват, допива им се вода, нещо ги боли, искат приказка и т.н. Разбира се, не можете да откажете на детето вода или посещение до тоалетната, но е важно да въведете правила относно храненето. Поемането на храна, след като детето е легнало и си е измило зъбите, е вредно и може да доведе до посещения при зъболекаря. Освен това, сладките храни като шоколад и бонбони влияят на спокойствието и съня.
3. Липса на последователност и неспазване на обещания
Последователността и спазването на казаното са от ключово значение не само при времето за сън. Ако родителят не позволява нещо, но след като детето се разплаче, отстъпи, проблемите се задълбочават. Ако сте казали: „Прочитаме тази приказка, след което затваряш очи", а след „последната" приказка следват още няколко „последни", бъдете сигурни, че този сценарий ще се повтаря всяка вечер и детето ще настоява, докато не постигне своето, защото вече е видяло, че „номерът минава".
4. Включване на телевизора преди сън
„Моето дете не може да заспи без телевизор" или „Не затваря очи, без да гледа анимация" – много родители споделят подобни неща. Малцина обаче са наясно с ефекта върху детето, когато то прекалява с телевизията, особено преди лягане. Опитайте се времето преди сън да бъде изпълнено със спокойни занимания, изключващи техниката – например четене на приказки, разговори или игри, които не включват силна физическа и емоционална активност.
5. Прилагане на заплахи
Използването на заплахи, ако детето отказва да си легне, е също толкова вредно, колкото и използването на лягането като наказание. Например: „Ако не си легнеш, утре няма да отидем в зоопарка" или „Който не ляга да спи, няма да получи бонбони". Това може да ви се струва лесно и ефективно решение, но така само засилвате усещането, че „времето за сън е нещо неприятно", което трябва да изтърпи, за да му се случат веселите и приятни неща.
6. Предлагане на подкупи
Другата крайност е използването на нещо, което детето харесва, като средство да „изтъргуваме" времето за сън. По-добре е да се концентрирате върху това как да направите лягането и подготовката за него приятни, дори забавни. Заложете на различни игри – например: „Хайде да се състезаваме кой пръв ще си измие зъбите и ще стигне до леглото". Вместо „Време е за лягане", кажете „Време е за приказка за лека нощ". С други думи, фокусирайте се върху това как да събудите интереса, вместо да заплашвате или подкупвате.
СНИМКИ: Image by freepik
Image by Daniela Dimitrova from Pixabay
Image by Daniela Dimitrova from Pixabay
Коментари (0)
Вашият коментар