Диабетът по време на бременност може да повиши риска от неврологични нарушения при децата, показва ново мащабно проучване
Скорошен научен анализ, проведен от изследователи в Китай, разкрива връзка между диабета при бременни жени – както този, развил се по време на бременността (гестационен диабет), така и вече съществуващ тип 1 или тип 2 диабет – и увеличен риск от затруднения в неврологичното развитие при децата им. Проучването хвърля сериозна светлина върху важността на грижата за майчиното здраве и внимателното проследяване на нивата на кръвната захар през този ключов период.
Изследването представлява мета-анализ на 202 независими проучвания, обхващащи повече от 56 милиона бременности. Специалистите са разгледали както случаите на гестационен диабет, който се проявява по време на бременност, така и случаите, в които жената вече е била с установен диабет преди зачеването.
Резултатите показват, че при бебетата на майки с гестационен диабет се наблюдава 28% по-висока вероятност да развият някакъв тип неврологично нарушение в сравнение с деца, чиито родителки не са имали диабет. По-конкретно:
25% по-висок риск от разстройство от аутистичния спектър
30% по-голяма вероятност за Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ)
32% повишен риск от интелектуални затруднения
Освен това се отчита и повишена вероятност за затруднения в други сфери на развитието:
20% по-висок риск от проблеми с комуникацията
17% повишена вероятност за нарушения в двигателното развитие
16% по-голяма склонност към обучителни затруднения
Особено тревожно е и откритието, че жените с диабет, диагностициран още преди бременността, са изложени на още по-голям риск – техните деца са с 39% по-голяма вероятност да развият поне едно от изброените състояния.
Изследователите подчертават, че това е първият толкова обстоен систематичен преглед и мета-анализ, който изследва как различните форми на диабет при майката влияят върху нервнопсихичното развитие на децата. Заключението е категорично: необходим е засилен медицински контрол и подкрепа за бременни с диабет, както и дългосрочно проследяване на развитието на техните деца.
„Развиващият се ембрион е изключително чувствителен към влиянията на околната среда, което може да остави отпечатък върху цялостното му здраве", посочва проф. Лусила Постън. Тя отбелязва, че проучването е изключително качествено и добре структурирано, тъй като е взело предвид и други важни фактори, като телесното тегло на майките, за да се изключи влияние от странични променливи.
Проучването бе публикувано в момент, когато Световната здравна организация (СЗО) насочи вниманието към значението на здравословния старт в живота с кампанията си под надслов: „Здравословно начало, изпълнено с надежда бъдеще" – част от отбелязването на Световния ден на здравето тази година.
Резултатите от това проучване също така дават категорично основание за отхвърляне на широко разпространения, но невярен мит, че ваксините причиняват аутизъм. Според данните, фактор като гестационният диабет може да има влияние върху риска от аутизъм, което допълнително потвърждава, че ваксините не са причинител на това състояние.
Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC) вече са провели редица проучвания, които ясно показват, че няма доказателства за каквато и да е връзка между ваксините и аутизма. С други думи – науката е единодушна: ваксините не водят до аутизъм, а подобни твърдения нямат научна основа.
СНИМКИ: Freepik
Коментари (0)
Вашият коментар